MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W ataku rakietowym w Strefie Gazy zginął Damian Soból z Przemyśla. Był wolontariuszem World Central Kitchen [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Damian Soból.
Damian Soból. Faceook
W poniedziałek, 1 kwietnia, w ataku rakietowym w Strefie Gazy zginął Damian Soból z Przemyśla. Był jednym z wolontariuszy World Central Kitchen, światowej organizacji szefów kuchni. Łącznie - według WCK - w wyniku nalotu śmierć poniosło 7 wolontariuszy tej organizacji. WCK wstrzymuje swoją działalność w tym regionie.

- Wczoraj w ataku rakietowym sił izraelskich na konwój humanitarny dostarczający żywność na terenie Strefy Gazy zginął nasz kolega, przemyślanin, wolontariusz, członek ekipy World Central Kitchen - Damian Soból. Nie ma słów, żeby opisać to, co czują w tej chwili osoby, które znały tego fantastycznego chłopaka…. Niech spoczywa w pokoju - poinformował na Facebooku prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

O ofiarach izraelskiego nalotu 1 kwietnia na Strefę Gazy pierwsze poinformowały zagraniczne agencje prasowe, powołując się na źródła palestyńskie. Według tych informacji Polak zginął podczas izraelskiego nalotu na Strefę Gazy. Poniósł śmierć z grupą innych wolontariuszy z Wielkiej Brytanii i Australii oraz mających podwójne obywatelstwo USA i Kanady, a także z Palestyny, pracujących w międzynarodowej organizacji pomocowej World Central Kitchen (światowej organizacji szefów kuchni).

World Central Kitchen została utworzona w 2010 roku przez amerykańskiego kucharza i właściciela nagrodzonych gwiazdkami Michelina José Andrésa. Głównym celem organizacji jest dostarczanie żywności wszędzie tam, gdzie doszło do klęsk żywiołowych lub wybuchu wojen.

- Jestem załamany i opłakuję ich rodziny i przyjaciół oraz całą naszą rodzinę WCK. To są ludzie… anioły… Razem z nimi służyłem na Ukrainie, w Gazie, Turcji, Maroku, Bahamach i Indonezji. Nie są bez twarzy… nie są bezimienni. Rząd izraelski musi położyć kres temu masowemu zabijaniu. Musi zaprzestać ograniczania pomocy humanitarnej, zabijania cywilów i pracowników organizacji humanitarnych oraz używania żywności jako broni. Nigdy więcej niewinnych ofiar. Pokój zaczyna się od naszego wspólnego człowieczeństwa. Trzeba zacząć teraz - twierdzi José Andrés.

Członkowie WCK niosą pomoc żywnościową ofiarom konfliktów zbrojnych i kataklizmów. Obecnie, oprócz Strefy Gazy, najbardziej aktywni są w Ukrainie (są tutaj od początku rosyjskiego ataku na ten kraj) oraz w Haiti.

Wolontariusze dostarczali żywność i inne zapasy do północnej części Strefy Gazy. Odbierali kolejny ładunek z transportu morskiego, z utworzonego przez WCK "korytarza" z Cypru. Różne organizacje pomocowe twierdzą, że Izrael poważnie ograniczył pomoc docierającą do Gazy drogą lądową, stąd konieczność uruchomienia drogi morskiej. Wolontariusze WCK jechali z kolejnym transportem. Konwój liczył trzy samochody, w tym dwa opancerzone. Były białe, a wyraźnym logo World Central Kitchen. W samochód konwoju uderzył izraelski pocisk tuż po tym, jak auto przekroczyło granicę północnej Strefy Gazy.

Tak wyglądała pomoc wolontariuszy World Central Kitchen w Strefie Gazy.
Tak wyglądała pomoc wolontariuszy World Central Kitchen w Strefie Gazy. World Central Kitchen

- Jesteśmy świadomi doniesień, że członkowie zespołu World Central Kitchen zginęli w ataku IDF podczas pracy nad wsparciem naszych humanitarnych wysiłków w zakresie dostarczania żywności do Gazy. To tragedia. Pracownicy pomocy humanitarnej i cywile NIGDY nie powinni być celem. KIEDYKOLWIEK - napisała World Central Kitchen na X (dawny Twitter).

Dzisiaj rano World Central Kitchen przekazała oficjalne oświadczenie:

"Organizacja World Central Kitchen jest zdruzgotana wiadomością, że siedmiu członków naszego zespołu zginęło w ataku IDF (Siły Obronne Izraela - przyp. red) w Gazie. Zespół WCK podróżował po strefie objętej konfliktem dwoma samochodami opancerzonymi oznaczonymi logo WCK oraz zwykłym pojazdem".

"Pomimo koordynacji ruchów z IDF, konwój został trafiony, gdy opuszczał magazyn Deir al-Balah, gdzie zespół wyładował ponad 100 ton humanitarnej pomocy żywnościowej przywiezionej drogą morską do Gazy" - dodaje WCK.

- To nie jest tylko atak na WCK, to jest atak na organizacje humanitarne pojawiające się w najstraszniejszych sytuacjach, gdy żywność jest wykorzystywana jako broń wojenna. To jest niewybaczalne - mówi Erin Gore, dyrektor generalna World Central Kitchen.

Siedmiu zabitych pochodzi z Australii, Polski, Wielkiej Brytanii, ma podwójne obywatelstwo USA i Kanady oraz Palestyny.

- Jestem załamana i przerażona, że my – World Central Kitchen i świat – straciliśmy dzisiaj piękne życia z powodu ukierunkowanego ataku IDF. Miłość, jaką żywili do karmienia ludzi, determinacja, jaką ucieleśniali, by pokazać, że ludzkość wznosi się ponad wszystko, a wpływ, jaki wywarli na życie niezliczonych istnień, zostanie na zawsze zapamiętany i ceniony – powiedziała Erin Gore.

- Z głębokim bólem przyjąłem informację o śmierci w Strefie Gazy wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen, w tym polskiego obywatela. Jestem myślami z ich najbliższymi. Ci odważni ludzie swoją służbą i poświęceniem dla bliźnich zmieniali świat na lepsze. Tragedia ta nigdy nie powinna się wydarzyć i musi zostać wyjaśniona - twierdzi w wydanym oświadczeniu Andrzej Duda, prezydent Polski.

- Składam kondolencje państwom i rodzinom pracowników organizacji humanitarnej WCK, którzy zginęli w Gazie. IDF i kierownictwo robią i będą robiły wszystko, aby zapobiec krzywdzie ludności cywilnej. Incydent zostanie zbadany przez wykwalifikowane władze w celu wyciągnięcia niezbędnych wniosków gwarantujących bezpieczeństwo pracownikom organizacji humanitarnych w przyszłości - oświadcza Israel Katz, minister spraw zagranicznych Izraela.

Izraelskie IDF zapewnia, że „przeprowadza dogłębne badanie na najwyższych szczeblach, aby zrozumieć okoliczności tego tragicznego zdarzenia”.

- World Central Kitchen natychmiast wstrzymuje naszą działalność w regionie. Wkrótce podejmiemy decyzje dotyczące przyszłości naszej pracy - zaznacza WCK.

Jak przekazała IDF (Izraelskie Siły Obronne), rzecznik prasowy IDF kontradmirał Daniel Hagari rozmawiał z założycielem WCK i złożył najgłębsze kondolencje całej rodzinie World Central Kitchen.

Przemyska ekipa rok temu, w marcu 2023 r., podczas pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji. Damian Soból pierwszy z prawej, Bartłomiej Barczak pierwszy
Przemyska ekipa rok temu, w marcu 2023 r., podczas pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji. Damian Soból pierwszy z prawej, Bartłomiej Barczak pierwszy z lewej. Archiwum Bartłomieja Barczaka

Nie był to pierwszy zagraniczny wyjazd pomocowy Damiana Sobóla.

- Damiana znałem długo. Dobry chłopak (...). Od początku wojny na Ukrainie zaangażowany w pomoc humanitarną. Pracował w World Central Kitchen - był koordynatorem. Dwa tygodnie temu, kiedy obchodziłem 36. urodziny dokładnie o 7.49 zadzwonił do mnie z życzeniami. Rozmawialiśmy długo. Trzy razy przerwało nam połączenie. Mówił, że jest w Strefie Gazy, że jest bardzo ciężko, a ogrom tragedii jest nie do opisania. Wczoraj odszedł. Zginął w konwoju z pomocą humanitarną. Vanitas vanitatum et omnia vanitas - napisał na Facebooku Maciej Wolański, naczelnik Wydz. Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapowiedział, że zostanie wszczęte śledztwo w sprawie śmierci Damiana Sobóla.

- Przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie wolontariusza, który niósł pomoc dla palestyńskiej ludności w Strefie Gazy. Polska nie zgadza się na brak przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony cywilów, w tym pracowników humanitarnych - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Strefa Gazy to obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na północy i wschodzie z Izraelem. Długość tego obszaru wynosi 40 km, szerokość ok. 10 km. Nie jest uznawana za część żadnego niepodległego państwa, chociaż za pośrednictwem władz palestyńskich stawia żądania włączenia w skład przyszłego państwa Palestyny.

Obecna wojna w Strefie Gazy spowodowana była ogromnym atakiem Hamasu (palestyńskiej organizacji terrorystycznej) 7 października 2023 roku, co skutkowało wypowiedzeniem wojny przez Izrael. Według Sił Obronnych Izraela bojownicy Hamasu, zanim na początku października 2023 roku wkroczyli na terytorium Izraela, wystrzelili w kierunku tego państwa około 2200 rakiet (źródła Hamasu podają, że rakiet było 5000). Ostrzał rakietowy Hamasu był wymierzony w południowy i środkowy Izrael, w tym stolicę tego państwa Tel Awiw i inne duże miasta.

Władze Izraela zdecydowało o natychmiastowej i silnej reakcji, która ma zlikwidować Hamas. Światowa opinia publiczna potępiła ataki Hamasu, jednak w większości sprzeciwia się również brutalności działań wojsk Izraela.

World Central Kitchen zajmuje się wyłącznie dostarczaniem pomocy humanitarnej, żywności, w regionach konfliktów zbrojnych czy kataklizmów. Nigdy nie wspiera żadnej strony konfliktu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W ataku rakietowym w Strefie Gazy zginął Damian Soból z Przemyśla. Był wolontariuszem World Central Kitchen [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska