https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Barcinie natrafiono na kawałek historii

(PAK)
Odkopane belki, zdaniem specjalistek z Bydgoszczy, mogą być elementami konstrukcyjnymi mostu lub wzmocnieniami nabrzeża Noteci
Odkopane belki, zdaniem specjalistek z Bydgoszczy, mogą być elementami konstrukcyjnymi mostu lub wzmocnieniami nabrzeża Noteci Archiwum UM w Barcinie
Odkrycia dokonano podczas prac związanych z przebudową stanicy żeglarskiej na starym mieście. Wstępnie określono, że drewno pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku.

W miejscu gdzie znaleziono belki ma powstać hangar na sprzęt wodny. Informacja o znalezisku dotarła do Teresy Grabowskiej, szefowej referatu inwestycji, remontów i dróg w barcińskim ratuszu. Ta o odkryciu poinformowała konserwatora zabytków.

Z bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, do Barcina przyjechały: Tamara Zajączkowska, starszy specjalista do spraw ochrony zabytków archeologicznych oraz Aneta Trzcińska-Kałużna, archeolog.

Prace inwestycyjne zostały na chwilę wstrzymane. - Kiedy przybyłyśmy na miejsce belki były wyciągnięte z gruntu i zabezpieczone folią. Mogłyśmy je policzyć i wykonać dokumentację rysunkową - usłyszeliśmy od Tamary Zajączkowskiej. Doliczono się prawie 40 belek. - Myślę, że odkopane belki to elementy konstrukcyjne mostu lub wzmocnienia nabrzeża Noteci - dowiadujemy się.

Wiadomości ze Żnina

Nasza rozmówczyni dodała, że przy oczyszczaniu belek natrafiono na elementy ceramiki, które posłużyły do wstępnego datowania odnalezionych, drewnianych elementów. Oszacowano, że pochodzą one z pierwszej połowy XIX wieku. - To takie nasze pierwsze spostrzeżenia. Będą oczywiście robione dalsze badania dendrochronologiczne - usłyszeliśmy.

Panie chcą wykonać także dokładną kwerendę historyczną, czyli przegląd wszystkich dostępnych dokumentów i materiałów kartograficznych, które uzupełnią ich wiedzę na temat znalezionych belek.
Prace związane z przebudową stanicy będą kontynuowane, ale będzie konieczny też dalszy nadzór archeologiczny. Odnalezione belki nie zostaną zniszczone.

Pojawił się wariant zabezpieczenia ich w naturalny sposób. Po zakończeniu prac, zostanie zrobiony dodatkowy wykop, tam zdeponuje się belki. Takie rozwiązanie zapewni im naturalną konserwację i dostęp do nich w przyszłości.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska