Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Brzozowie odsłonili tablicę fundatorów kapliczki

MONA
Wartę przy figurce pełnili młodzi ludzie, a poświęcił ją proboszcz chełmińskiej fary - ks. Adam Ceynowa
Wartę przy figurce pełnili młodzi ludzie, a poświęcił ją proboszcz chełmińskiej fary - ks. Adam Ceynowa nadesłane
Kapliczka przydrożna Matki Boskiej Królowej Polski od wielu lat wpisana jest w krajobraz wsi Brzozowo (powiat chełmski). - Niewiele osób pamięta genezę powstania i historię losów kapliczki - mówi Ilona Borowska, sołtys Brzozowa. - Powstał więc projekt odtworzenia tablicy, a tym samym - przypomnienia jej historii.

Projekt odtworzenia tablicy zrealizowany został w ramach powiatowego konkursu "Dziedzictwo Kulturowe Naszego Sołectwa. Autorzy nadali mu tytuł "Kiedy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie". 

 

- Kapliczka przydrożna została pobudowana w roku 1922 - opowiada Ilona Borowska. - Na pamiątkę tamtego wydarzenia, na postumencie w kształcie czworoboku umiejscowiona została na pamiątkę tamtych czasów tablica z napisem; "Z inicjatywy Towarzystwa Powstańców i Wojaków Brzozowo oraz obywatelstwa Brzozowa, Watorowa i Osnowa ufundowano Roku Pańskiego 1922. Na chwałę Bożą." W 1939 roku kapliczka została zniszczona. Jednak Figura Matki Boskiej została ukryta i przechowywana przez mieszkańców. W 1957 r. Komitet Odbudowy Kapliczki, składający się z brzozowian, po wielu trudach uzyskał od władz administracyjnych pozwolenie na odbudowę. Niestety, bez zgody na tablicę upamiętniającą bohaterów z 1922 r.

 

Mieszkańcom zależało, aby tablica powróciła na swoje miejsce. Stanowi ona chlubny dowód patriotyzmu i walki o wolną Polskę.

- Teraz, zgodnie z tytułem i zakładanymi celami projektu, odtworzona tablica stanie się dla obecnych i następnych pokoleń "kamieniem mówiącym, kiedy ludzka pamięć będzie gasnąć" - podkreśla sołtys Brzozowa. - W uroczystościach odsłonięcia i poświęcenia tablicy wzięli udział mieszkańcy Brzozowa i Osnowa oraz zaproszeni goście. Tablice poświęcił proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chełmnie ks. Adam Ceynowa.

Wartę przy figurce pełnili członkowie Stowarzyszenia Strzelec w Chełmnie i harcerze Hufca ZHP Kijewo Królewskie.

 

Sołtys i starosta powiatu Zdzisław Gamański podkreślali, jak ważna jest dbałość o naszą historię i dziedzictwo. 

Po oficjalnych uroczystościach uczestnicy wysłuchali wykładu. 

- Jerzy Goluch opowiedział o historii kapliczki i tablicy - informuje Ilona Borowska. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska