Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bydgoskim Centrum Onkologii będzie więcej zabiegów z użyciem robota da Vinci

Hanka Sowińska
- W Centrum Onkologii będziemy mieć ośmiu lekarzy przeszkolonych w prowadzeniu operacji z użyciem robota da Vinci - informuje prof. Janusz Kowalewski, dyrektor szpitala.
- W Centrum Onkologii będziemy mieć ośmiu lekarzy przeszkolonych w prowadzeniu operacji z użyciem robota da Vinci - informuje prof. Janusz Kowalewski, dyrektor szpitala. Fot. Nadesłane/materiały CO
Nie tylko rak prostaty i rak trzonu macicy, lecz także inne nowotwory "idą pod nóż" robotów da Vinci. Kolejne zespoły chirurgów z Centrum Onkologii w Bydgoszczy szkołą się w europejskich placówkach.

Mamy kolejne, dobre informacje dla pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór. Szpital rozszerza zakres usług wykonywanych przy pomocy certyfikowanego systemu wsparcia chirurgicznego robota da Vinci. Niebawem zabiegi będą dostępne również dla pacjentów z rakiem płuca i jelita grubego.
Jesienią ubiegłego roku w szpitalu onkologicznym przeprowadzono pierwsze operacje raka gruczołu krokowego z użyciem robota da Vinci, w kwietniu 2023 r. taki zabieg wykonano u pacjentki z rakiem trzonu macicy. - W ciągu ośmiu miesięcy przeprowadzono 170 zabiegów z zastosowaniem systemu robotowego, w tym 166 operacji urologicznych i 4 ginekologiczne - informuje szpital.

Chirurdzy szkolą się w Europie

Jak się dowiadujemy do dwóch już przeszkolonych zespołów (urologów i ginekologów) dołączą kolejne: to specjaliści z oddziałów klinicznych chirurgii onkologicznej oraz chirurgii klatki piersiowej i nowotworów.- W zakresie torakochirurgi w grę wchodzą przede wszystkim guzy śródpiersia, w przypadku raka jelita grubego nisko położone zmiany. Operacja robotem daje możliwość zachowania dotychczasowych funkcji, bez konieczności wykonywania stomii jelitowej - mówi prof. dr Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Zabiegi z użyciem robota da Vinci będą przeprowadzane w szpitalu przez ośmioro lekarzy. - W składzie każdego zespołu jest operator, który musi posiadać certyfikat i asystent - wyjaśnia prof. Kowalewski. Szkolenie, którego celem jest zdobycie umiejętności w posługiwaniu się robotem da Vinci nie jest łatwo dostępne. Specjaliści z Centrum Onkologii wyjeżdżają do europejskich placówek, m.in. w Pradze, Strasburgu i Londynie. Szkolenie trwa około trzech miesięcy.
Pytaliśmy dyr. Kowalewskiego o finansowanie zabiegów robotycznych przez NFZ. - Z naszej oferty, czyli czterech dziedzin refundacja będzie dotyczyć trzech.

Mniejsza inwazyjność, wyższa jakość

Przypomnijmy: październik 2022 r. to początek nowej ery leczenia chirurgicznego w bydgoskim Centrum Onkologii. Wtedy za 14 mln zł szpital kupił pierwszego robota da Vinci (10 mln zł pozyskano z funduszy unijnych, resztę dołożył szpital). W tym roku lecznica kupiła kolejne tego typu urządzenie. - Decyzja o zakupie zapadła po tym jak system robotyczny z powodzeniem sprawdził się w operacjach raka prostaty - informuje szpital.

Korzyści z zabiegów w asyście robota da Vinci: mniejszy ból po operacji, niewielkie blizny (minimalne) lub ich brak, krótszy pobyt w szpitalu, szybsze odzyskiwanie sprawności fizycznej, mniejsza utrata krwi.

Operacja z wykorzystaniem robota da Vinci ma mniejszą inwazyjność i wyższą jakość. - W przypadku raka prostaty chirurg może delikatnie i precyzyjnie operować w pobliżu struktur anatomicznych, które są kluczowe dla trzymania moczu i funkcji seksualnych. W czasie operacji klasycznych lub laparoskopowych, narzędzia nie są w stanie zapewnić takiej precyzji, uwidocznienie struktur anatomicznych jest ograniczone, a to niekorzystnie przekłada się na ryzyko nietrzymania moczu i skalę zaburzeń seksualnych - podaje szpital.
Szpital przypomina, że chirurgia robotowa Da Vinci to najnowocześniejsza procedura zabiegowa, w której konwencjonalna technika laparoskopowa jest połączona z precyzyjną technologią robotyczną.
- Trójwymiarowy obraz obszaru chirurgicznego to jego niewątpliwy atuty. System da Vinci ma taką samą zdolność ruchu jak ludzki nadgarstek. Konstrukcja zapewnia chirurgowi bardzo dobry zakres ruchu i zręczność. Filtr drżenia eliminuje wszelkie niekontrolowane ruchy powstałe w rękach chirurga. Robot da Vinci pozwala na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując jednocześnie uraz operacyjny i utratę krwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska