Wymianę studentów i kadry z uczelniami państwa środka rozważał już Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, którego rektor gościł w tym kraju u boku prezydenta Komorowskiego w ubiegłym roku. UKW zostało jednak uprzedzone przez inną bydgoską uczelnię.
- Od wielu lat pracujemy nad internacjonalizacją studiów na naszej uczelni - mówiła na wczorajszej konferencji prasowej prof. Helena Czakowska, rektor KPSW.
- Ma to wpływ na wymianę kadry wykładowców, studentów oraz rozszerzenie badań naukowych. Cieszymy się z naszych kontaktów po wschodniej stronie globu, gdzie naszym najodleglejszym partnerem jest od teraz Zhejiang Wanli University. Trzeba także nadmienić, że od lat realizujemy także program wolontariatu w Indiach.
- Szkolnictwo wyższe jest wysokim priorytetem dla Chin - przyznawali z kolei przedstawiciele Zhejiang Wanli University.
- Dużą wagę przywiązuje się do powiększania szans edukacyjnych dla jak najszerszego grona Chińczyków. Z drugiej strony ważne jest także osiągnięcie jak najwyższej jakości kształcenia, co umożliwia m.in. wymiana międzynarodowa między uczelniami. Właśnie dlatego jesteśmy dziś w Bydgoszczy.
Chińczycy to nie jedyni nowi partnerzy bydgoskiej uczelni. Umowę o współpracy podpisano wczoraj także z Watykańską Fundacją Josepha Ratzingera - Benedykta XVI.
Więcej na ten temat przeczytasz we wtorkowym wydaniu Gazety Pomorskiej.
Czytaj e-wydanie »