https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy pojedziemy Toruńską po nowych szynach. Za kilka lat

Mateusz Mazur
Zarówno ratusz, jak i drogowcy przekonują, że remont torów od ronda Toruńskiego do Perłowej jest w niedalekiej przyszłości niezbędny. Prace z pewnością pochłoną wiele milionów złotych.
Zarówno ratusz, jak i drogowcy przekonują, że remont torów od ronda Toruńskiego do Perłowej jest w niedalekiej przyszłości niezbędny. Prace z pewnością pochłoną wiele milionów złotych. Tomek Czachorowski
Na razie Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji dla tego zadania.

Gruntowna przebudowa torowiska na ulicy Toruńskiej zakwalifikowana została do priorytetów modernizacji infrastruktury tramwajowej w całym mieście. Ratusz liczy na maksymalne dofinansowanie projektów szynowych, bo chce w najbliższych latach odnowić 8 kilometrów torów.

Przeczytaj także: Drogowcy biorą się za remont torowiska w Bydgoszczy [zdjęcia]

Do remontu wytypowano odcinek od ronda Toruńskiego do ulicy Spokojnej oraz od zajezdni tramwajowej do ulicy Spadzistej wraz z pętlą tramwajową „Stomil”.

- Realizacja zadania jest niezbędna - przyznał nam wcześniej Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy. - Zależy nam na przywróceniu prędkości eksploatacyjnej, przystosowaniu infrastruktury przystankowej i zajezdni tramwajowej do niskopodłogowego taboru i podniesieniu poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego - dodaje.

Poza pracami przy torowisku wybudowane zostaną nowe chodniki oraz powstanie ścieżka rowerowa na odcinku od Perłowej do granic miasta. Drogowcy przy ulicy Spadzistej chcą też wybudować parkingi typu Park&Ride. Ma to zachęcić kierowców z Łęgnowa i terenów podmiejskich do pozostawienia swojego samochodu i kontynuowania podróży do centrum komunikacją publiczną.

Ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji to dopiero jeden z pierwszych kroków przy tej inwestycji. Jej realizacja możliwa będzie dopiero za kilka lat. - Jesteśmy na początku drogi. Będziemy spokojnie się do niej przygotowywać - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Wykonawca, który wygra przetarg będzie musiał przygotować tzw. wielowariantową koncepcję programowo-przestrzenną. To dokument zawierający wszystkie szczegóły realizacji inwestycji. Później trzeba jeszcze uzyskać pozytywną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Inwestycja ma przebiegać w trybie „Zaprojektuj i buduj”, co ma usprawnić proces pomiędzy zdobyciem wszystkich pozwoleń, a przysłowiowym wbiciem pierwszej łopaty.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Darek

Oby to nie był żart. Stan torów na odcinku zajezdnia-sporna oraz w okolicach stomilu jest katastrofalny...

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska