Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy powstało centrum dla pacjentów z otępieniem

Katarzyna Piojda
Projekt rusza w tym miesiącu. Nabór został zamknięty. Pacjenci w swoich domach uczestniczą m.in. w zajęciach plastycznych
Projekt rusza w tym miesiącu. Nabór został zamknięty. Pacjenci w swoich domach uczestniczą m.in. w zajęciach plastycznych nadesłane
Pan Jerzy ma 67 lat. 5 lat temu zdiagnozowano u niego Alzheimera. Czasem z trudem rozpoznaje żonę i dzieci. Albo pyta, gdzie jest, bo nie pamięta.

Mężczyzna jest jednym ze 140 bydgoszczan, którzy właśnie zaczynają korzystać z pomocy Środowiskowego Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach z siedzibą przy ul. Roentgena (przy Domu Sue Ryder).

Wszystko za darmo

- Program unijny obejmuje głównie chorych na Alzheimera i ich rodziny - mówi Ryszard Musielewicz, ambasador projektu. - Ta choroba dotyka nie tylko pacjenta, ale i jego najbliższych.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Wszystkie usługi są świadczone za darmo, w domu chorego. - Najpierw rodzinę odwiedza pielęgniarka, żeby zorientować się, w jakim stanie jest pacjent - dodaje Musielewicz. - Zależnie od tego, co pielęgniarka zobaczy, prosi o wizytę lekarza albo innego specjalisty.

Do domu może przyjechać geriatra, psychiatra, neurolog, ale także - fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog czy pracownik socjalny. Kadra jest zatrudniona przez środowiskowe centrum.

Tablet dla bliskich

Wizyty personelu są dostosowane do potrzeb chorego. Czasem raz na tydzień, czasem co drugi dzień. Jak np. stan pacjenta nagle się pogorszy albo coś mu się stanie, rodzina może skontaktować się z koordynatorem za pomocą tableta, który dostała na czas trwania projektu.

Leczenie i rehabilitacja to jedno. - Drugie to aktywizacja - zaznacza Musielewicz. - Chodzi o to, aby pacjenci wyszli z domów, przebywali wśród ludzi.

Program koordynuje spółka lekarska Pallmed. Potrwa 2 lata. Jego wartość wynosi 4,2 mln zł.

Na facebookowej stronie "Będąc Młodym Farmaceutą" możemy zobaczyć, jak pacjenci nazywają popularne leki. Zobaczcie najzabawniejsze przypadki. Niektóre z nich są zagadką także dla farmaceuty. Wśród nich znajdziecie miedzy innymi: błędnik na zaparcia, podpaski z Nutelli, aligator dopochwowy, płyn do płukania jamy intymnej i wiele innych.

Błędnik na zaparcia, aligator dopochwowy... Zobaczcie, jak p...

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (19 + 20-21.01.2018) | POLSKA

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska