Mężczyzna jest jednym ze 140 bydgoszczan, którzy właśnie zaczynają korzystać z pomocy Środowiskowego Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach z siedzibą przy ul. Roentgena (przy Domu Sue Ryder).
Wszystko za darmo
- Program unijny obejmuje głównie chorych na Alzheimera i ich rodziny - mówi Ryszard Musielewicz, ambasador projektu. - Ta choroba dotyka nie tylko pacjenta, ale i jego najbliższych.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Wszystkie usługi są świadczone za darmo, w domu chorego. - Najpierw rodzinę odwiedza pielęgniarka, żeby zorientować się, w jakim stanie jest pacjent - dodaje Musielewicz. - Zależnie od tego, co pielęgniarka zobaczy, prosi o wizytę lekarza albo innego specjalisty.
Do domu może przyjechać geriatra, psychiatra, neurolog, ale także - fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog czy pracownik socjalny. Kadra jest zatrudniona przez środowiskowe centrum.
Tablet dla bliskich
Wizyty personelu są dostosowane do potrzeb chorego. Czasem raz na tydzień, czasem co drugi dzień. Jak np. stan pacjenta nagle się pogorszy albo coś mu się stanie, rodzina może skontaktować się z koordynatorem za pomocą tableta, który dostała na czas trwania projektu.
Leczenie i rehabilitacja to jedno. - Drugie to aktywizacja - zaznacza Musielewicz. - Chodzi o to, aby pacjenci wyszli z domów, przebywali wśród ludzi.
Program koordynuje spółka lekarska Pallmed. Potrwa 2 lata. Jego wartość wynosi 4,2 mln zł.
Błędnik na zaparcia, aligator dopochwowy... Zobaczcie, jak p...
Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (19 + 20-21.01.2018) | POLSKA
Źródło:
TVN 24