Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chełmnie koronawirus opóźnia przygotowania do budowy bloku

Monika Smól
Monika Smól
Na tym placu ma powstać nowy blok. - Proces inwestycyjny jest długi, a pewnie dopiero pod koniec roku otrzymamy pozwolenie na budowę - mówi Andrzej Łaniec, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Chełmnie
Na tym placu ma powstać nowy blok. - Proces inwestycyjny jest długi, a pewnie dopiero pod koniec roku otrzymamy pozwolenie na budowę - mówi Andrzej Łaniec, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Chełmnie Czytelnik
W Spółdzielni Mieszkaniowej w Chełmnie planują budowę bloku na Osiedlu Raszei. - Przygotowania do inwestycji utrudnia jednak pandemia koronawirusa - mówi Andrzej Łaniec, prezes Spółdzielni.

Prezes Łaniec podkreśla, że zainteresowanie tematem zakupu mieszkań w planowanym bloku – po naszym wcześniejszym artykule – przeszło jego wyobrażenie. Chętni chcieli się nawet zapisywać, ale prezes zaznacza, że nie tworzy żadnej listy.

Koronawirus w Chełmnie. Testy potwierdziły, że już ponad 40 zakonnic z klasztoru jest zakażonych

- Świadczy to o tym, że zapotrzebowanie na mieszkania w naszym mieście jest ogromne - dodaje prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Chełmnie. - Nie są realizowane budowy mieszkań, stąd tak duże zainteresowanie. U nas wszystko jest na razie w sferze przygotowań, a projektantka trafia na przeszkody, ponieważ większość firm i urzędów pracuje obecnie zdalnie lub rotacyjnie. Nie przyjmujemy również zapisów chętnych na mieszkanie, ponieważ musielibyśmy znać szczegóły dotyczące inwestycji, a tego na tym etapie jeszcze ich nie znamy. Nie mamy nawet dokumentacji, projektu.

Prezes spodziewa się, że z powodu pandemii rozpoczęcie inwestycji przesunie się na przyszły rok.

- Może pod koniec bieżącego roku uda się uzyskać pozwolenie na budowę – ma nadzieję Andrzej Łaniec. - Przygotowujemy również wniosek do banku Gospodarki Krajowej. Chciałbym od razu wyjaśnić, że w bloku, który planujemy zbudować, będzie prawdopodobnie 47 mieszkań lokatorskich i sześć, które będą mogły stanowić odrębną własność. Ale to może jeszcze ulec drobnej zmianie. Chcący zamieszkań w tym budynku, w mieszkaniu lokatorskim, chętni będą musieli wpłacić 30 procent wartości mieszkania. Pozostała część sfinansowana zostanie kredytem. Mieszkania lokatorskie również będzie można wykupić, ale tu zasady określał już będzie Bank Gospodarki Krajowej. Pewną wartość pomocy od państwa pewnie trzeba byłoby w takiej sytuacji zwrócić.

Mieszkanie lokatorskie - to nie odrębna własność

Mieszkania lokatorskie to – jak tłumaczy prezes – pewna forma wynajmu.

Lokatorskie można stracić

- Takie mieszkanie nie może trafić w obrót rynkowy, a jeśli lokator straci zdolność finansową – musi je zdać spółdzielni – informuje Andrzej Łaniec.

Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztował 1 metr kwadratowy mieszkania.

- Średnio obecnie za metr kwadratowy trzeba zapłacić 4-4,5 tysiąca złotych -informuje prezes Łaniec. - Szczególne zainteresowanie jest mieszkaniami niewielkimi, dwupokojowymi. Zasada jest taka, że jednak te mniejsze osiągają wyższe ceny za metr kwadratowy. Jakie ceny będą u nas – to na razie trudne do przewidzenia, ponieważ proces inwestycyjny jest długi – potrwa co najmniej półtora roku.

W mieście mieszkańcy, jak i samorządowcy cieszą się na każdą formę rozwoju infrastruktury mieszkaniowej. Jednak nie mają też złudzeń, że jeden blok problemów mieszkaniowych wszystkich mieszkańców nie załatwi.

- Potrzeby mieszkaniowe Chełmna są znacznie większe - mówi Piotr Murawski, zastępca burmistrza Chełmna. - Nasze szacunki kształtują się na poziomie 200-250 mieszkań. Mówimy tutaj wyłącznie o rynku komercyjnym. Jako Urząd Miasta podjęliśmy od zeszłego roku szereg działań, które mają na cele pobudzenie lokalnego rynku mieszkaniowego. W ramach naszych działań w kwietniu zostały przyjęte plany miejscowe, które pozwalają na rozwój budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. Zakładamy, że jeszcze w tym roku w otwartym przetargu zostaną sprzedane dwie działki budowlane pod budownictwo wielorodzinne oraz minimum dziesięć pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne.

W Chełmnie nie kupują, remontują

Miasto nie chce budować obiektów typowo socjalnych.

- Rozważamy powrót do pomysłu budynku przy ulicy Podmurnej - przy murach miejskich, jako budynku komunalnego dedykowanego starszym mieszkańcom Chełmna - wskazuje Piotr Murawski. - Wielu seniorów mieszka w dużych mieszkaniach, które ciężko ogrzać i utrzymać. Ponadto, wielu mieszka na wysokich kondygnacjach uniemożliwiających swobodę ruchu i funkcjonowania w lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że w perspektywie najbliższych lat budynek ten powstanie i będzie stanowić realną odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe. Od ubiegłego roku zintensyfikowaliśmy program adaptacji pustostanów na cele mieszkaniowe. Prowadzone są prace remontowe w mieszkaniach rozproszonych w przestrzeni miasta. Uważamy, że ta forma jest odpowiednia w zakresie mieszkalnictwa socjalnego i komunalnego. W tym momencie trwa adaptacja kolejnych pięciu mieszkań. W zanadrzu mamy następne obiekty.

W Urzędzie Miasta Chełmna mają trzy listy urzędowe: socjalną, komunalną (lokal mieszkalny, najem komunalny o podwyższonej stawce) oraz zamiany.

- Decyzje o przydziale bądź zamianie podejmujemy kolektywnie przez wewnętrzną komisję w UM Chełmno- podkreśla Piotr Murawski.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska