W Chełmnie stworzyli miejsce, w którym pomogą chorym...

  W Chełmnie stworzyli miejsce, w którym pomogą chorym psychicznie

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Dzienne Centrum Wspierania będzie uzupełnieniem dla takich instytucji jak ZAZ (na zdjęciu - dop.red.), WTZ czy ŚDP - informuje Ewa Wirosławska, kierownik

  Dzienne Centrum Wspierania będzie uzupełnieniem dla takich instytucji jak ZAZ (na zdjęciu - dop.red.), WTZ czy ŚDP - informuje Ewa Wirosławska, kierownik PCPR w Chełmnie ©Monika Smól/archiwum

  Powstaje Centrum Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zarządza nim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Ogłoszono nabór pracowników. Zgłaszać mogą się też chętni do udziału w projekcie.
  Dzienne Centrum Wspierania będzie uzupełnieniem dla takich instytucji jak ZAZ (na zdjęciu - dop.red.), WTZ czy ŚDP - informuje Ewa Wirosławska, kierownik

  Dzienne Centrum Wspierania będzie uzupełnieniem dla takich instytucji jak ZAZ (na zdjęciu - dop.red.), WTZ czy ŚDP - informuje Ewa Wirosławska, kierownik PCPR w Chełmnie ©Monika Smól/archiwum

  Chełmińskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, w związku z realizacją projektu „Efektywne rozwiązania dzięki wspólnym działaniom - testowanie modelu wsparcia” szuka kandydatów na pracownika socjalnego, terapeutę, psychologa i trenera pracy. Oferty składać można do 12 marca w PCPR. Zatrudnienie odbywać się będzie na podstawie umowy o pracę na czas określony. Projekt realizowany będzie maksymalnie do 29 czerwca 2020 roku.


  - Celem realizacji projektu jest poprawa jakości działania w obszarze osób chorych psychicznie - mówi Ewa Wirosławska, kierownik PCPR w Chełmnie. - Z danych statystycznych, które uzyskujemy m.in. z Poradni Zdrowia Psychicznego, wynika, że z roku na rok przybywa im nowych pacjentów ze schorzeniami psychicznymi, np. lęki, nerwice, depresje, schizofrenie.

  Pomogą wrócić do aktywności  Wychodząc na przeciw potrzebom w Chełmnie stworzyli model wsparcia środowiskowego dla chorych psychicznie. Pozyskano fundusze z Europejskiego Funduszu Społecznego .

  - Będzie u nas funkcjonowało Dzienne Centrum Wsparcia, tworzymy też mieszkanie wspomagające - dodaje Wirosławska. - Jesteśmy jedynym powiatem ziemskim w województwie, który realizuje ten projekt. Centrum jest jednym z 5 partnerów. Podobne działania są realizowane w mieście Toruniu.

  Pasażer poszedł „za potrzebą”. I już nie wrócił. Zaalarmowani policjanci i strażacy!

  Ewa Wirosławska podkreśla, że ich projekt wpisuje się w Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego i jest uzupełnieniem dla Zakładu Aktywności Zawodowej w Drzonowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chełmnie i Środowiskowego Domu Pomocy w Chełmnie. Przy ul. Skłodowskiej 4, gdzie kiedyś swoją siedzibę miało Stowarzyszenie Ludzie-Ludziom, specjaliści będą rozbudzać w chorych zakwalifikowanych do udziału w projekcie - aktywność zawodową i społeczną. Zajęcia z terapeutami odbywać się będą od godz. 8 do 14. Będą też konsultacje psychologiczne, spotkania z trenerem pracy, prawnikiem.

  - Oficjalnie Centrum ruszyło 1 marca, ale przed nami jeszcze wiele pracy - nie kryje szefowa PCPR. - Zatrudniliśmy kilka osób, ale potrzebujemy więcej specjalistów. Utworzyła się jedna grupa terapeutyczna, docelowo będą dwie - po sześć osób w każdej. Uruchomimy mieszkanie wspomagane w centrum miasta. Zamieszkają tam cztery osoby, więc będą potrzebni specjaliści też do pracy z nimi popołudniu. Nadal doposażamy pomieszczenia, wczoraj przywieziono meble. Plusem jest to, że uczestnicy już zakwalifikowani do projektu, uczestniczą w jego tworzeniu. Zorganizujemy catering- jeden ciepły posiłek dziennie.

  Grupa wsparcia też dla rodzin  Przewidują współpracę z rodzinami, opiekunami chorych, ruszy grupa wsparcia. Lokalne instytucje i organizacje będą mogły korzystać ze szkoleń. Udział otwiera nowe możliwości.

  - Zapraszamy osoby potrzebujące wsparcia, zrozumienia, samotne, którym choroba ogranicza kontakt z ludźmi, chcą wypełnić czas - zachęca kierownik. - Oferujemy wsparcie psychologa, psychiatry, prawnika, zajęcia terapeutyczno-warsztatowe, trening interpersonalny, naukę aktywnego poszukiwania pracy.

  W PCPR trwa nabór specjalistów i chętnych do stworzenia drugiej grupy. Szczegóły - pod nr tel. 56 677 24 55.


  Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [22.02.2018]

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018