Możliwość zakupu węgla po preferencyjnych cenach dała znowelizowana ustawa o zakupie preferencyjnym węgla przez gospodarstwa domowe. W gminie Włocławek w końcowej sprzedaży jest ponad 20 ton węgla, a konkretnie asortymentu orzech. Cena sprzedaży - 2 tys. złotych za tonę. Sprzedaż końcowa rozpoczęła się 11 maja i prowadzona będzie do 31 lipca - zarówno dla mieszkańców gminy Włocławek, jak i spoza gminy. Jak informuje Urząd Gminy we Włocławku, osoby zainteresowane zakupem mogą składać wnioski w sekretariacie Urzędu Gminy przy ul. Królewieckiej 7 do 30 czerwca. Wnioski rozpatrywane będą w kolejności wpłynięcia - aż do wyczerpania ilości węgla przeznaczonego do sprzedaży końcowej.
Z kolei Kowal dał możliwości nielimitowanego zakupu orzecha i ekogroszku w cenie 1900 złotych za tonę. Podstawę zakupu stanowić będzie wniosek lub zaświadczenie wydane przez odpowiednio miejscowy MOPS czy GOPS złożone w Urzędzie Miasta w Kowalu przy ul. Piwnej 24, także do 30 czerwca. Tu także wnioski o zakup będą rozpatrywane w kolejności wpłynięcia do wyczerpania ilości węgla przeznaczonego do sprzedaży końcowej. - Przy sprzedaży końcowej nie ma limitów ilościowych dla jednego gospodarstwa domowego - podkreśla burmistrz Eugeniusz Gołembiewski.
Zapasy węgla sprzedawanego po preferencyjnych cenach pozostały także w gminie Choceń. W związku z tym i w tej gminie rozpoczęła się sprzedaż końcowa tego paliwa. Do sprzedania pozostało 9,38 tony miału, 2,31 tony węgla kamiennego i 6,53 tony ekogroszku. - Chcemy się pozbyć tych zapasów i dlatego obniżamy ceny - mówi Roman Nowakowski, wójt gminy Choceń. A to oznacza, że miał będzie teraz kosztować 1000 złotych za tonę, węgiel kamienny i ekogroszek 1600 złotych za tonę.
Dodajmy, że osoby spoza terenu gminy do wniosku o zakup muszą dołączyć zaświadczenie o wypłaceniu na rzecz gospodarstwa domowego dodatku węglowego. Zaświadczenie wystawia wójt, burmistrz albo prezydent miasta, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.
