Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Lubanie będą wymieniać kopciuchy na nowe piece. Gmina pomaga finansowo

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Mieszkańcy gminy Lubanie takiej okazji nie przepuścili. Wnioski o gminne dotacje do wymiany pieców złożyło ponad 30 właścicieli domów. I okazało się, że przeznaczone na dofinansowanie 100 tysięcy złotych z budżetu gminy to mało. Czy pula ta zostanie zwiększona?

Jak już informowaliśmy, mieszkańcy gminy Lubanie mogą otrzymać dofinansowanie do wymiany pieców nie tylko z programu "Czyste Powietrze". Gmina bowiem zdecydowała się wesprzeć mieszkańców dotacjami z własnego budżetu. Chodzi o tych mieszkańców, którzy decydują się na wymianę pieców węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania.

Uchwała w sprawie zasad udzielania dotacji z budżetu gminy na dofinansowanie kosztów wymiany ogrzewania węglowego na nowe ekologiczne źródła ciepła została podjęta przez Radę Gminy 28 września br. A weszła w życie 15 października. I już w październiku mieszkańcy złożyli wnioski. - Do tej pory zrobiło to 31 właścicieli domów - mówi Larysa Krzyżańska, wójt gminy Lubanie.
A to oznacza, że 100 tysięcy złotych, które gmina przeznaczyła na dofinansowanie do wymiany pieców, to może być za mało. Ale nie jest wykluczone, że ta pula zostanie zwiększona, żeby wszyscy mieszkańcy, którzy złożyli wnioski otrzymali dofinansowanie. - Chcemy dołożyć jeszcze 25 tysięcy złotych - dodaje wójt Krzyżańska.

Dotacja gminna udzielana będzie w formie refundacji kosztów zakupu nowego źródła ogrzewania. Będzie można ją otrzymać na urządzenia grzewcze, fabrycznie nowe, zakupione i zamontowane po dacie podpisania umowy o udzielenie dotacji. Nie będzie można natomiast dostać dofinansowania na urządzenia zakupione przed datą podpisania umowy. I co ważne, w przypadku uzyskania dotacji z innych źródeł, suma dofinansowań nie może przekroczyć 100 procent kosztów zadania.

Dotacja z gminy przyznawana będzie jednorazowo w wysokości 30 procent kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż trzy tysiące złotych w przypadku wymiany systemów ogrzewania węglowego na kocioł gazowy, kocioł olejowy, kocioł gazowo - olejowy, kocioł elektryczny, kocioł na biomasę i kocioł na paliwo stałe. Natomiast dotację w wysokości 25 procent kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż pięć tysięcy złotych, można otrzymać przy wymianie kopciucha na pompę ciepła.
Przypomnijmy, że to kolejny program ekologiczny, dofinansowany przez gminę Lubanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska