Wieś Granowo jest maleńka i mało znana, a Lokalnej Grupie Działania "Sandry Brdy" zależy na tym, by bardziej ją zareklamować. Jest nawet powód. To właśnie tu urodził się ks. Paweł Panske, absolwent chojnickiego gimnazjum, człowiek o ogromnej wiedzy i jeden z pierwszych badaczy Kosznajderii, która tak bardzo inspiruje poszukiwaczy własnych korzeni. Przed 1920 r. ks. Panske opublikował kilka rozpraw poświęconych osadnictwu kosznajderskiemu, pochodzeniu nazwy Kosznajderia oraz rodzinom z Granowa i Ciechocina.
Przeczytaj także: **
Chojnice. Kosznajderia wciąż intryguje i zachęca do badań**
- Takich ludzi trzeba przypominać i pokazywać - nie ma wątpliwości Grażyna Wera-Malatyńska, prezeska LGD "Sandry Brdy".
I jest nawet pomysł, od czego zacząć. Stowarzyszenie chce postawić w centrum wsi ogromny kamień z tablicą poświęconą ks. Panske. Na tę okoliczność można by także urządzić spotkanie z wykładem o Kosznajderii i samym mieszkańcu Granowa.
- Szukamy teraz odpowiedniego kamienia - śmieje się Wera-Malatyńska, która dodaje, że niedawna publikacja monografii o Kosznajderii wywołała wielki rezonans. Przychodzi wiele maili, nie tylko z Polski od ludzi, którzy urodzili się w tych stronach, zainteresowanych historią regionu i swoimi korzeniami.
Czytaj e-wydanie »