MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu opłata za śmieci poszybuje w górę? Nie jest to wykluczone

Aleksandra Pasis
JAKUB STEINBORN
Władze Grudziądza, podobnie jak w innych samorządach, dążyć chcą do tego aby system gospodarowania odpadami się bilansował, tak aby nie było konieczności dokładania pieniędzy z budżetu. Wydaje się jednak, że będzie to trudne... Wtedy być może trzeba będzie sięgnąć do portfeli mieszkańców i podwyższyć stawki.

Po otwarciu kopert z ofertami na gospodarowanie odpadów komunalnych okazało się, że postępowanie przetargowe trzeba było unieważnić. Powód? Brak pieniędzy!

- Jedyna złożona oferta znacznie, bo aż o około 14 milionów złotych, przewyższała aktualne możliwości budżetowe miasta - wyjaśnia Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza.

Warto to przeczytać:

Urzędnicy rachują i analizują

- Trwają zaawansowane prace nad ponowieniem procedury przetargowej, jednak zmianie ulegną warunki - wyjaśnia Karol Piernicki.

Chodzi o to, że specyfikacja przetargowa ma objąć krótszy okres realizacji usługi niż w pierwszym podejściu, kiedy miasto szukało wykonawcy na lata 2025-2028. W ocenie urzędników ma to pozwolić na bardziej precyzyjne doszacowanie kosztów oraz uniknięcie ryzyk w dłuższej perspektywie czasowej.

Jak podkreśla rzecznik prezydenta Grudziądza, niezależnie od trwającej procedury przetargowej miasto - podobnie jak zdecydowana większość samorządów w naszym kraju - wnikliwie analizuje i bada cały system gospodarki odpadami.

- Zauważalny jest ogólnopolski trend, w którym samorządy dążą do zbilansowania się systemu (takie było pierwotne założenie ustawodawcy), tak by środki, jakie trzeba „dołożyć” do tego systemu móc przeznaczyć na realizację innych, ważnych zadań, na przykład związanych z pomocą społeczną - mówi Karol Piernicki.

Przypomnijmy. Aktualna stawka za system gospodarowania śmieciami w Grudziądzu to 28 zł za osobę w gospodarstwie.

- Od tego czasu znacząco wzrosły koszty energii elektrycznej, paliw, płacy minimalnej - wylicza Karol Piernicki. I dodaje: - Biorąc pod uwagę te dane, niewykluczone, że będzie przedstawiona radnym Rady Miejskiej propozycja zmiany stawki opłat w tym obszarze dla indywidualnych odbiorców, jednak na tym etapie nie zapadły żadne konkretne decyzje. Trwa analiza i prowadzone są wyliczenia.

Czy zmieni się metoda naliczania opłat? O tym oficjalnie nie mówi się, ale dodajmy, że w Polsce są trzy systemy rozliczania płatności za system gospodarki odpadami:

  • od powierzchni użytkowej mieszkania

  • od ilości osób w gospodarstwie domowym (ta obowiązuje teraz w Grudziądzu)

  • od ilości wody

Eksperci są zgodni, że żadna z nich nie jest doskonała.

- Na razie nie znamy projektu uchwały ani uzasadnienia więc trudno mówić o ewentualnym głosowaniu nad podwyżką czy zmianą metody naliczania opłat. Każde drenowanie portfeli mieszkańców jest bolesne. Liczę, że miasto zaproponuje takie rozwiązanie, które będzie najmniej dotkliwe - mówi Przemysław Decker, radny Lewicy. - Poczekajmy na konkretne decyzje.

Segregacja odpadów! To podstawa

Istotną kwestią w systemie gospodarowania odpadami jest świadomość mieszkańców co do konieczności segregacji.

- Chcemy przeprowadzić kampanie informacyjne, których celem będzie edukacja mieszkańców, tak aby każdy zdał sobie sprawę, że segregowanie odpadów przyczynia się do obniżenia ogólnych kosztów funkcjonowania całego systemu - wyjaśnia Karol Piernicki.

Tak wygląda weekend w Grudziądzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska