- Spada ilość interwencji zarówno podejmowanych przez samych strażników jak i zgłaszanych przez mieszkańców - podsumowując pierwszy kwartał 2017 roku mówi Jan Przeczewski, komendant straży miejskiej. - Trudno powiedzieć czym jest to spowodowane. Być może to tylko okresowe zjawisko. Będziemy się temu przyglądali.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku, strażnicy podjęli w sumie blisko 600 interwencji mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najbardziej spadła liczba spraw związanych z zaśmiecaniem oraz spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Pierwsze Mobilne Centrum Monitoringu w Grudziądzu [wideo]
Patrol ekologiczny doprowadził do likwidacji aż 17 dzikich wysypisk śmieci. - Największe było przy tamie na osiedlu Rządz oraz przy budynkach znajdujących się przy ulicy Głowackiego - wylicza Jan Przeczewski. - Do ich usunięcia musieliśmy podstawić kilka kontenerów.
Telefony alarmowe służb częściej milkną
Podobnie jak u strażników, tak i u policjantów telefon alarmowy dzwoni rzadziej. - Średnio mamy 40 interwencji na dobę. To o 8 mniej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku - zaznacza insp. Dariusz Knoff, komendant policji w Grudziądzu.
Na większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańców może mieć wpływ to, że skład kadrowy jednostki jest niemal pełny. - Mamy tylko trzy wakaty - dodaje komendant policji. - Jak na tak dużą jednostkę, to naprawdę niewiele.
Seryjny złodziej grasuje na działkach w Grudziądzu
Jak informuje insp. Dariusz Knoff, zanotowano niewielki wzrost liczby przestępstw kryminalnych. - Ale także wykrywalność jest lepsza, zwłaszcza w przestępczości gospodarczej.
Funkcjonariusze skuteczniej ścigają osoby posiadające narkotyki. - Wszczęliśmy ponad 30 postępowań. W pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku było ich 10 - informuje insp. Knoff.
W mieście i powiecie doszło do 15 wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby.
Mniej zatruć czadem
Jak podkreśla bryg. Robert Gutowski, komendant straży pożarnej w Grudziądzu, pożądany skutek odnoszą kampanie społeczne prowadzone przez strażaków: „Czad i ogień” oraz „Stop pożarom traw”. - Rośnie świadomość społeczeństwa - zauważa bryg. Gutowski. I wyjaśnia: - Mieszkańcy są bardziej czujni, ponieważ odnotowaliśmy znaczny wzrost interwencji związanych z pomiarami tlenku węgla. Niestety, była też jedna ofiara śmiertelna.
Zatrucie tlenkiem węgla w Grudziądzu. Jedna osoba nie żyje
Zmalała natomiast ilość pożarów traw. - Z 38 w pierwszym kwartale 2016 roku do 18 w tym roku.