Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu jest zdrowy klimat dla biznesu. Rozmowa z Ryszardem Brejzą

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Solanki w Inowrocławiu od półtora wieku są wizytówką miasta „na soli”. Czy wiecie, że w mieście 
istnieje także Klaster Turystyki Medycznej i Uzdrowiskowej?
Solanki w Inowrocławiu od półtora wieku są wizytówką miasta „na soli”. Czy wiecie, że w mieście 
istnieje także Klaster Turystyki Medycznej i Uzdrowiskowej? Fot. Marek Weckwerth
W mieście funkcjonuje 6,5 tys. firm i podmiotów gospodarczych z przeróżnych branż. Firmy wizytówki miasta to m.in. Alstal, Druk-Intro, Opak-Met, Pozkal i Soda Polska Ciech.

Rozmowa z Ryszardem Brejzą, prezydentem miasta Inowrocławia.

- Dlaczego warto inwestować w Inowrocławiu?
- Mało kto byłby w stanie uwierzyć, że przemysł i uzdrowisko mogą funkcjonować obok siebie. To przecież jak łączenie ognia i wody. Jeśli więc ktokolwiek ma wątpliwości, że taka symbioza jest ogólnie możliwa, zapraszamy do Inowrocławia. My łączymy wodę z ogniem od lat, ze znakomitymi efektami. Miejska gospodarka rozwija się prężnie. Zauważalny jest również wzrost inwestycji. Przedsiębiorcy różnych branż, w tym także ci działający na światowych rynkach, jako miejsce do prowadzenia biznesu wybrali Inowrocław, który gwarantuje szybsze skomunikowanie się z największymi ośrodkami w kraju. Specjalnymi programami wspieramy także mniejsze przedsiębiorstwa, dopiero wchodzące na rynek.
W Inowrocławiu, w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, działa światowy potentat branży chemicznej - Soda Polska Ciech. Miasto jest zagłębiem drukarskim ze swoim własnym klastrem poligraficznym. To u nas działają firmy zaawansowanych technologii, w tym producent ekranów ledowych, które można znaleźć choćby na wyścigach Formuły 1. W Inowrocławiu istnieje też Klaster Turystyki Medycznej i Uzdrowiskowej, a za sprawą zagranicznego inwestora odradza się huta szkła.
Równolegle miasto jest potentatem uzdrowiskowym i nie wzięło się to z przypadku. Wszystko ma swoje podstawy w pracy jaką od lat, jako władze samorządowe wkładamy na rzecz uzdrowiska, Parku Solankowego – jednego z najpiękniejszych w Polsce, ekologii i środowiska. Jesteśmy za to doceniani nie tylko przez kuracjuszy i mieszkańców. Ostatni raport Światowej Organizacji Zdrowia wskazał, że Inowrocław jest miastem o najczystszym powietrzu w Polsce. Głęboko wierzymy, że wszelkie podejmowane przez nas działania przyciągają przedsiębiorców oraz sprawią, że opinia o prężnym gospodarczo Inowrocławiu będzie docierać do kolejnych inwestorów. Inowrocław ma bowiem zdrowy klimat dla biznesu!

Zobacz: Nowe inwestycje w zakładach sodowych w Inowrocławiu i Janikowie. Celem zwiększenie produkcji [zdjęcia]

- Które branże tu głównie działają? Jakie firmy są motorem miasta?
- W mieście funkcjonuje 6,5 tys. firm i podmiotów gospodarczych z przeróżnych branż. Nie ma co się oszukiwać - w Inowrocławiu nikt nie wybuduje wielkiej fabryki na kilkuset hektarach, zatrudniającej tysiące osób. Tego typu działalność lokuje się na odludziu, w strefach przemysłowych, skomunikowanych z drogami ekspresowymi i autostradami, z dobrym połączeniem logistycznym z Niemcami, itp. My nie mamy tyle przestrzeni do zabudowy, ale konsekwentnie budujemy nowy Inowrocław, stwarzamy ku temu warunki i jest efekt: Inowrocław nowych branż i produktów, kipiący pomysłami. Prezes najnowocześniejszej na świecie fabryki pociągów Pesa, mówi: „Nie byłoby naszego sukcesu, gdyby nie podwykonawcy z Inowrocławia”. To fakty - kilkadziesiąt podmiotów z Inowrocławia i okolic pracuje na tzw. efekt Pesy i ma swój wielki wkład w sukces. Inne przykłady. Firma Opak-Met produkuje na przykład drzwi do pendolino. Albo branża poligraficzna. Każdego dnia ciężarówki z wydrukowanymi w Inowrocławiu książkami wyjeżdżają do całej Europy. Pozkal, Druk-Intro, Kunke Poligrafia i wiele innych uznanych marek, których w branży nikomu nie trzeba przedstawiać. Światowy poziom. Zakłady nowoczesne, doskonale wyposażone, innowacyjne. Kolejny dowód na wyjątkowość naszego miasta: metalurgia. Do niedawna 40 proc. barier stawianych przy niemieckich autostradach powstawało w inowrocławskim Inter Metalu. Przy fabryce działa słynny na całą Europę ośrodek crash testów samochodowych IBOS. Mamy też spółkę Cronimet, zajmującą się produkcją wsadów do pieców hutniczych. Bardzo specjalistyczna i trudna branża. Opakowania - firma Poli. Współpracują z największymi koncernami świata, wytwarzają u nas opakowania medyczne, spożywcze i eksportują je na cały świat. Usługi – ręczny wytwórca mebli Akan. Ich produkty można podziwiać w pałacach i rezydencjach w Szwajcarii, Rosji, Norwegii, Szwecji, Danii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i w wielu innych krajach. Alstal – potentat na rynku budowlanym. Znamy ich inowrocławskie inwestycje, Urząd Skarbowy, Stadion Miejski, Wodny Park. Ale przecież realizacje tej firmy są ambasadorem Inowrocławia w Polsce jak chociażby Termy Maltańskie w Poznaniu, stadiony żużlowe, hala Arena Toruń.

Przeczytaj też: 200 mln zł na bezpieczeństwo energetyczne. Olbrzymie inwestycje Orlenu w regionie

- Czy są miejsca, gdzie można przenieść do Was swój biznes?
- Położenie w centralnej Polsce i dobre skomunikowanie z największymi miastami w kraju - potencjalnymi rynkami zbytu to niewątpliwe atuty Inowrocławia. Dostępność blisko 30 ha gruntów kompleksowo przygotowanych pod inwestycje, posiadających drogi dojazdowe, chodniki, zatoki parkingowe oraz infrastrukturę niezbędną do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego w Inowrocławskim Obszarze Gospodarczym zwiększają dostępność inwestycyjną miasta. Atrakcyjna lokalizacja terenów inwestycyjnych objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod funkcje przemysłową, produkcyjną, usługi, składy czy magazyny, ulgi dla przedsiębiorców i zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz możliwość funkcjonowania na specjalnych warunkach w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, stanowią realne zachęty dla inwestorów i potwierdzają, że Inowrocław jest atrakcyjnym miejscem dla prowadzenia biznesu.

Czytaj również: Mieszkanie plus. Pierwsze mieszkania w Inowrocławiu i Toruniu

- Czym jeszcze może pochwalić się Inowrocław w tematyce pracowniczo-inwestycyjnej?
- Rolą samorządu jest profesjonalne zorganizowanie warunków do funkcjonowania w mieście. Na przykład - strategia rozwoju, plany zagospodarowania przestrzennego. Inowrocław jest nimi pokryty w ponad 95 proc. Co to oznacza? Porządek, jasno wytyczone cele, uczciwość względem najemców czy dzierżawców nieruchomości, harmonijny rozwój. W biznesie królują innowacje, zarówno w tych tradycyjnych branżach, jak i nowoczesnych. Więc nie możemy się bać przedsiębiorców, musimy być na nich otwarci. Stąd pomysł powołania w Urzędzie Miasta Biura Obsługi Inwestora. Urzędnicy w nim pracujący służą profesjonalną pomocą wszystkim przedsiębiorcom, którzy wyrażą taką wolę, niezależnie od skali działania. Transparentność to natomiast standard konsekwentnie przez nas realizowany od lat. Stąd np. wdrożenie przez Urząd internetowej Platformy Zakupowej. To kolejny krok w kierunku transparentności oraz zachęta dla lokalnych przedsiębiorców, którzy mogą tam oferować swoje usługi. Przygotowaliśmy, dostępny publicznie, pełen rejestr wszystkich umów.
Tendencje, jakie od lat obserwujemy w mieście, to wciąż spadające bezrobocie, rosnąca ilość dobrych miejsc pracy, rosnąca zamożność mieszkańców, coraz wyższe pensje, świetna oferta edukacyjna na wszystkich szczeblach - od żłobka po dwie inowrocławskie szkoły wyższe - rozwój infrastruktury sportowej, wydarzenia kulturalne na poziomie ogólnopolskim. W takim mieście po prostu lepiej się żyje już teraz. Mamy swoje problemy, jak każdy, jednak konsekwentnie je rozwiązujemy. Jesteśmy europejskim miastem XXI w., dobrze przygotowanym na wszystkie wyzwania dzisiejszego świata.

Inowrocław w liczbach

- Ludność w mieście
73 968 (stan na 31 grudnia 2016 r.)

- Kobiety w mieście
38 916 (stan na 31 grudnia 2016 r.)

- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w 2015 r. w Inowrocławiu
3 152,06 zł

- Pracujący w 2015 r. w Inowrocławiu
17 791

- Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w mieście
4 932 (stan na 30 kwietnia 2017 r.)

- Liczba bezrobotnych w Inowrocławiu
4 785 (stan na 31 marca 2017 r.)

- Stopa bezrobocia w powiecie inowrocławskim
17,7 proc. (stan na 31 marca 2017 r.)

Dane: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

Pogoda na dzień (31.08.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska