Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Komitecie Regionów w Brukseli można także pilnować interesów województwa

Jolanta Zielazna
Nowym członkiem Europejskiego Komitetu Regionów ma zostać Paweł Grzybowski, burmistrz Rypina.
Nowym członkiem Europejskiego Komitetu Regionów ma zostać Paweł Grzybowski, burmistrz Rypina.
Czy nasze województwo będzie miało drugiego członka Europejskiego Komitetu Regionów? Wszystko wskazuje, że będzie to burmistrz Rypina.

Nowym członkiem ma zostać Paweł Grzybowski, burmistrz Rypina. Jego kandydaturę zgłosił Związek Miast Polskich. - Kilka dni temu dostałem dokumenty do wypełnienia - powiedział nam wczoraj burmistrz Rypina.

Nominacja organizacji samorządowej, w tym przypadku ZMP, musi być zatwierdzona przez rząd. Formalności powinny zakończyć się na przełomie czerwca i lipca.

Na razie jedynym pełnym członkiem Komitetu Regionów z województwa kujawsko-pomorskiego jest Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka. Prócz tego z naszego województwa jest też czterech zastępców członków (Adam Banaszak, Piotr Całbecki, Marzena Kempińska i Marek Olszewski).

Zająkała zapowiada jednak rezygnację z prac w Brukseli, gdy na pełnego członka zostanie przyjęty dotychczasowy zastępca Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz. Dzięki temu mandat członka w województwie zostanie zachowany.

Polska ma 21 członków (i tyluż zastępców) w Komitecie Regionów. Aktualnie obsadzonych jest 18 mandatów członków i 16 zastępców. - To nie tak, że możemy coś "w teczce przywieźć" dla regionu, ale debaty polityczne mogą sprzyjać rozwiązaniom, które służą sytuacji danego regionu - wyjaśnia Jerzy Zająkała. - Można, np. uwzględniać kryteria wsparcia finansowego, odpowiadające sytuacji w województwie.

Głównym zadaniem Komitetu Regionów jest opiniowanie aktów prawnych UE z punktu widzenia rozwiązań lokalnych i regionalnych. - Nie mówimy o regionie, a o kraju - prostuje Marzena Kempińska. - Informacje z Brukseli mamy z pierwszej ręki. To najlepsze, co może być.

Komitet co roku wydaje ponad 100 opinii w sprawie projektów prawa europejskiego. - Zwracamy uwagę, by nie uchwalono przepisów niekorzystnych dla rozwiązań występujących w naszym regionie.

Jako przykład Zająkała podaje gospodarkę odpadami elektronicznymi. - Starałem się wprowadzić takie zmiany do dyrektywy w tej sprawie, by przy składowisku odpadów w Toruniu mogło działać składowisko odpadów elektronicznych.

Czasami instytucje unijne lokowane są poza Brukselą i wtedy reprezentanci regionów starają się, by to właśnie na ich terenie miały siedzibę.
Kolejna możliwość to promocja przez organizowanie seminariów, konferencji w regionie. Zająkała do toruńskiego Dworu Artusa zaprosił w w 2009 roku komisję zrównoważonego rozwoju EKR, a trzy lata później w Zamku Bierzgłowskim zorganizował seminarium na temat odnawialnych źródeł energii.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska