W Konecku uczczono 25 lat wolności
Specjalnie przygotowane na ten dzień imienne medale, program artystyczny i wspomnienia przy kawie i ciastkach - tak wyglądały obchody 25-lecia wolnej Polski.
Do sali Gminnego Ośrodka Kultury zaproszono Marka Kulika, pierwszego wójta gminy Koneck, i kolejnych przewodniczących rad: Marka Wernera (nieobecny z powodu obowiązków zawodowych), który przedwodził radzie w latach 1990-1994, Edwarda Matuszaka (1994 - 1998), Adama Wronieckiego (1998-2010) i obecnego - Zbigniewa Raszkę, a także wiceprzewodniczącego Heryka Niemczyka oraz grupę działaczy dawnej opozycji. Wszyscy oni otrzymali okolicznościowe imienne medale ze szkła.
Niektórzy ze względu na stan zdrowia nie mogli dotrzeć. Wójt Ryszard Borowski odwiedził ich w domach i tam wręczył medale.
Chwilą ciszy uczczono pamięć nie żyjących ośmiu mieszkańców gminy, zasłużonych dla idei wolności: Mariana Hołtyna, Lucjana Kemparę, Gabriela Kudlińskiego, Zdzisława Oczki, Zdzisława Oczki, Stanisława Omiotka, Ryszarda Świercza, Bronisława Zająca i Izydora Zielińskiego. Na ich grobach w Konecku i Straszewie złożono kwiaty i zapalono znicze.
W GOK gimnazjaliści z koneckiego Zespołu Szkół zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który pokazał minione 25-lecie w Polsce, a potem w sympatycznej atmosferze wspominano minione 25 lat.
Udało się bez walki
- Tu nikt z nikim nie walczył. Wiedzieliśmy o sobie wszystko. Pezetepeerowcy sie-dzieli cicho, nie przeszkadzali.- powiedział nam Anatol Makowski, jeden twórców "Solidarności Chłopskiej" w gminie. - Byłem wtedy w Związku Młodzieżyale i ZMW, i ZSL umiały sobie ułożyć stosunki z "Solidarnością". Nie było zatargów - wspominał Konstanty Grzegórski, który na tę okazję przygotował wiersze.
- Najgorzej było z aleksandrowskimi esbekami. Pamiętamy ich nazwiska i to, jak nas wyciągali z domów i traktowali - mówił z kolei Wiktor Skowroński. Spotkaniu towarzyszyła zachowana tablica Zarządu Gminnego NSZZ "Solidarność Chłopska" w Konecku.
- Nie zmarnowaliśmy tego czasu, gmina bardzo się przez te dwadzieścia pięć lat z mieniła - podkreślali uczestnicy spotkania. Dziękowano za to poprzednikom obecnych władz i obecnym władzom, a wójtowi Ryszardowi Borowskiemu za zorganizowanie takiego spotkania.