Oj, dostało mi się od leśników po artykule o wycince drzew nad jeziorem Białym pod Samociążkiem! Uważałem, że jeśli w związku z budową obwodnicy Bydgoszczy w Nadleśnictwie Żołędowo wycina się kilkadziesiąt hektarów lasów, to nie powinno się wycinać lasów obok - nawet nie kilometr dalej - w sąsiednim Nadleśnictwie Różanna. I to nawet w ramach - tak to nazywają leśnicy - urządzania lasów, czyli planowanej na 10 lat wycinki lasów.
Zdaniem leśników
Nadleśniczy Karol Pawlicki i jego zastępca Zdzisław Busse zaprosili mnie do Różannej na rozmowę. Trwała długo. Ale warto było ich wysłuchać.
Najlepsze szlaki rowerowe w naszym regionie [zdjęcia]
Wycinkę drzew planuje się na 10 lat. Przygotowuje ją specjalistyczna firma zewnętrzna, a nie nadleśnictwo. Ścina się 100-letnie i starsze sosny. Plan urządzania lasów opracowany został trzy lata temu. Uzgodniony był z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, gminami, organizacjami i towarzystwami ekologicznymi i przyrodniczymi, m.in. z Tow. Przyjaciół Orłów. Założenia były też na stronach internetowych nadleśnictwa. I każdy miał prawo wnosić uwagi.
Plan został zatwierdzony przez ministra środowiska w styczniu 2016 roku. Zgodnie z nim można co roku wycinać 1/10 przewidzianych w planie lasów. By rocznie uzyskać 65 tys. m sześć. drewna.
Nad jeziorem Białym przewidziane są do wycinki jeszcze dwa zręby. - Ze względu na protesty miejscowych i ludzi wypoczywających nad Zalewem Koronowskim zrezygnowaliśmy z wycinki części drzewostanu. Przeprowadzimy tam tylko cięcia pielęgnacyjne - mówi nadleśniczy Karol Pawlicki. - Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom społecznym.
Nad jeziorem Białym drzewa są w fatalnym stanie, przyczyną huba korzeniowa. Chore drzewa są zagrożeniem dla ludzi. Już z tej przyczyny trzeba je wyciąć.
Średnia wieku - 67 lat
Dowiedziałem się też o zrównoważonej gospodarce leśnej. Rocznie sadzi się w Nadleśnictwie Różanna milion sadzonek drzew. Mieszanych, bo liściaste są bardziej odporne na choroby. Łącznie 10 tys. na hektar. Stu lat „dożywa” na 1 ha 300-350 drzew. (Średnia wieku drzew to 67 lat.) Resztę wycina się wcześniej w ramach cięć pielęgnacyjnych. Rocznie na 1 ha „przyrasta” 8-9 m sześć. „drewna”.
- Po wojnie 23 proc. powierzchni kraju stanowiły lasy, 20 lat temu - 27 proc., dziś 30 procent - mówi Zdzisław Busse, zastępca nadleśniczego.
Oni naprawdę się na tym znają. I wiedzą jak to robić. A co sądzą o tym Czytelnicy?
Pogoda na dzień (28.03.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news