Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem pieniądze leżą na... obwodnicach. Trzeba się po nie pochylić

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Obwodnice ułatwiają życie mieszkańcom i kierowcom przejeżdżającym przez dane miejscowości. Tak jest np. na drodze wojewódzkiej między Tucholą a Świeciem, gdzie w 2019 roku wybudowano obwodnicę Płazowa
Obwodnice ułatwiają życie mieszkańcom i kierowcom przejeżdżającym przez dane miejscowości. Tak jest np. na drodze wojewódzkiej między Tucholą a Świeciem, gdzie w 2019 roku wybudowano obwodnicę Płazowa Fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P
Budowa obwodnic Tucholi, Brodnicy i Rypina - to projekty, które samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zgłasza w naborze wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zobacz wideo: Trasa Uniwersytecka w Bydgoszczy - przetarg na remont mostu

- Wybraliśmy właśnie te przedsięwzięcia ze względu na kryteria wyznaczone przez ministra infrastruktury. Mamy nadzieję, że otrzymamy to wsparcie - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Te kryteria to stan przygotowania inwestycji, natężenie ruchu w danym mieście, liczba wypadków i kolizji, wartość inwestycji oraz możliwy do uzyskania poziom dofinansowania.

W naborze ogłoszonym przez Ministerstwo Infrastruktury mogły aplikować samorządy wojewódzkie, które planują budowę obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich. Każdy mógł złożyć maksymalnie 3 wnioski.

To też może Cię zainteresować

Nadzieję na rządowe dofinansowanie wyraził kilka dni temu burmistrz Rypina Paweł Grzybowski, który uczestniczył w wideokonferencji Ministerstwa Infrastruktury na temat budowy trzech obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 62 – Strzelana, Kruszwicy i Brześcia Kujawskiego. Burmistrz zauważył, że Rypin znajduje się na tzw. Ścianie Wschodniej naszego regionu, a ta - jak wiadomo – potrzebuje szczególnego wsparcia.

Gdzie i kiedy w Kujawsko-Pomorskiem powstaną nowe obwodnice? Zobacz w galerii:

W ramach Programu Budowy 100 obwodnic w woj. kujawsko-pomorskim powstanie 6 nowych obwodnic.

Program Budowy 100 Obwodnic. Gdzie i kiedy w Kujawsko-Pomors...

W planach 10 kolejnych obwodnic

Samorząd województwa przygotowuje się teraz do budowy 13 obwodnic. Pozostałe 10 planuje się sfinansować z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu województwa i samorządów lokalnych.

Poza zgłoszonymi do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg projektami na obwodnice Tucholi, Brodnicy i Rypina, Urząd Marszałkowski w Toruniu chce zbudować obejścia drogowe Lubrańca, Więcborka, Sępólna Krajeńskiego, Mogilna, Golubia-Dobrzynia, Białych Błot oraz Lisewa.

W ostatnich miesiącach pojawiły się także plany budowy obwodnic Radzynia Chełmińskiego, Chełmży i Łysomic.

Lubraniec startuje w tym roku

Jeszcze w tym roku planuje się rozpoczęcie prac, które pozwolą ominąć Lubraniec i uwolnić miasto od ruchu ciężarowego.

- Obejście miasta w Lubrańcu będzie już dziewiątym, który powstanie w regionie przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. W nowej perspektywie zbudujemy kolejne obwodnice – zapewnia marszałek Piotr Całbecki.

Dokładniej mówiąc w ostatniej dekadzie za ponad 220 mln zł powstało 8 obwodnic o łącznej długości 23 km.

Inwestycja w Lubrańcu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270 (po zachodniej stronie miejscowości) pochłonie 48 mln zł. Zakończenie prac projektowych spodziewane jest w drugiej połowie tego roku, a po uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej wykonawca przystąpi do budowy. Obwodnica będzie miała 5 km.

To też może Cię zainteresować

Przygotowano też koncepcję niezbędną do budowy 10-kilometrowej obwodnicy Tucholi od południowego zachodu. Prace nad dokumentacją zostaną zakończone po wydaniu ostatecznego postanowienia przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która już od 2 lat rozpatruje odwołanie jednego z mieszkańców.

Podobna dokumentacja powstaje dla obwodnicy Więcborka. 5,5-kilometrowa trasa ominie od zachodu miasto i miejscowość Witunia. Wykonawca dokumentacji wystąpił z wnioskiem o wydanie przez gminę decyzji środowiskowej.
Sępólno Krajeńskie otrzyma obwodnicę w ciągu drogi krajowej nr 25 z rządowych finansów. Z kolei Urząd Marszałkowski chce opracować dokumentację niezbędną do połączenia z obwodnicą drogi wojewódzkiej nr 241 od strony Więcborka.

Zobacz też:

Z nimi lepiej nie wsiadać do samochodu. Umiejętność sprawnego kierowania autem nie jest pisana każdemu. Gwiazdy wskazują jasno, że te znaki zodiaku nie są najlepszymi kierowcami. Strzelce mają problemy z rozróżnianiem stron, wodniki prowadząc robią się niezwykle agresywne, z kolei ryby nie potrafią się skupić. Podroż z tymi znakami jest pełna przygód. Sprawdź w naszej galerii znaki zodiaku, z którymi lepiej nie wsiadać do samochodu!Sprawdź w naszej galerii znaki zodiaku, z którymi lepiej nie wsiadać do samochodu>>>

Osoby o tych znakach zodiaku są najgorszymi kierowcami! Z ni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska