Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce jest nowym oddziałem Muzeum Etnograficznego w Toruni i mieści się przy ul. Mennonitów 14. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę (12-13 maja) od godziny 11 do 16:00 skansen będzie można zwiedzać za darmo.
"Podczas otwarcia poznamy realia życia osadników olenderskich zwiedzając 3 zagrody. W role mieszkańców chałup wcielą się aktorzy lokalnych grup: Teatru Humoreska oraz Teatru Janek Wędrowniczek. Pracownicy Muzeum opowiedzą historie związane z powstaniem tego miejsca, można będzie także odwiedzić stoiska z rękodziełem oraz produktami lokalnymi", zapowiada Bartłomiej Oleszek z toruńskiego Etnografika.
Co znajdziemy w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce?
Nowy skansen to 3 zagrody, które składają się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarskich. "Przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Obiekty te to najcenniejsze, zachowane do dnia dzisiejszego, przykłady architektury charakterystycznej dla osadników olenderskich", wyjaśnia muzeum.
Zobacz też: Na polach kwitną "dywany" rzepaku [ZDJĘCIA Z DRONA]
Wśród budynków znajduje się 1 z 3 ocalałych na tym terenie domów podcieniowych, zbudowany we wsi Kaniczki w 1757 r., jedyna zachowana do dziś zagroda z częścią mieszkalną, inwentarską i stodołą pod jednym dachem pochodząca ze wsi Niedźwiedź (ok. 1790), czy jedyny wolno stojący spichlerz z Wielkiego Zajączkowa z początku XIX w.
To nie koniec. Do zagród dodano piwniczki, studnie, płoty, zieleń, przydomowe ogródki i sady. "Główna droga wytyczona została wzdłuż wału przeciwpowodziowego zabezpieczającego koryto Wisły, w poprzek której powstały równoległe pasy pół, które oddzielają kanały odwadniające, obsadzone wierzbami".
Łącznie do zwiedzenia jest ponad 5 ha zrekonstruowanego fragmentu wsi o układzie (tzw. rzędówka bagienna) charakterystycznym dla osadnictwa olenderskiego.
Dlaczego Wielka Nieszawka? Posiada bogatą historię związaną z menonitami i osadnictwem olenderskim. Pojawili się tu na początku XVII w, a do końca II wojny światowej był to jeden z głównych ośrodków życia tej społeczności, która założyła tu gminę wyznaniową wraz z domem modlitwy. Upamiętnia to cmentarz menonicki włączony w obręb parku.
Otwarcie skansenu zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Źródło: informacja prasowa
wideo: x-news/Agencja TVN