Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Mroczy otwarto izbę pamięci, kiedyś może będzie muzeum (zdjęcia)

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Pamiątki dotyczące Ziemi Mroteckiej i powstania wlkp. oglądać można przy ul. Śluzowej
Pamiątki dotyczące Ziemi Mroteckiej i powstania wlkp. oglądać można przy ul. Śluzowej Maja Stankiewicz
W murach Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy otwarto uroczyście Izbę Pamięci Ziemi Mroteckiej. To początek zbiorów regionalnych. Są nadzieje, że kiedyś Mrocza doczeka się małego muzeum.

Najstarszym zabytkiem w izbie jest popielnica grobu podkloszowego, pozostałość po pracach archeologicznych, które prowadzono w Mroczy w latach 80. W gablotach zobaczyć można też stare monety polskie i niemieckie oraz pociski z czasów II wojny światowej. Na honorowym miejscu popiersie Ignacego Jana Paderewskiego przekazane do izby przez Marię Nowacką z Drzewianowa.

- To własność mojego ojca, który był w Powidzu organistą - wyjaśnia ofiarodawczyni.

Pamiątki do izby przekazali też strażacy OSP oraz działacze miejscowego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Od czegoś trzeba zacząć...

Prezentowane zbiory ubogaca wystawa dotycząca powstania wlkp. wypożyczona czasowo z Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

- Myślę, że ta izba będzie się rozwijać. Eksponatów jest na razie niewiele, ale od czegoś trzeba zacząć. Zachęcam mieszkańców, by wzbogacali tę izbę o pamiątki, aby najmłodsi mogli tu poznawać historię regionu - mówił na otwarciu Leszek Klesiński, burmistrz Mroczy.

Ofiarowane, nie do odzyskania

Początki inicjatywy przypomniał radny Jarosław Odrobiński. Rada Miejska Mroczy chciała, by izba powstała w 2018 r. na 100-lecie niepodległości, w setną rocznicę wybuchu powstania wlkp. oraz w 625-lecie nadania Mroczy praw miejskich. Udało się te plany zrealizować. Izbę stworzono w budynku przy ul. Śluzowej. Działać będzie przy Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Mroczy.

-Nasze zbiory są rozrzucone - mówił Jarosław Odrobiński. M.in. kilka eksponatów znajduje się w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. To m.in. sztandary i pamiątki po jednym z powstańców wlkp. Są one nie do odzyskania, bo raz ofiarowane stały się własnością muzeum w Nakle i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Jesteśmy miastem, które się rozwija. Mamy halę sportową na miarę miasta powiatowego. Może w przyszłości, za 10-20 lat, doczekamy się niewielkiego muzeum - zastanawiał się Jarosław Odrobiński. Otwieraną izbę pamięci poświęcił ks. prob. Wojciech Cierniak.

- Mam nadzieję, że mieszkańcy będą przekazywali eksponaty i potrzebne będą kolejne gabloty. Chciałbym mieć taki problem - przyznał Grzegorz Okoniewski, dyrektor biblioteki w Mroczy.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska