Wspomniane Muzeum Sportów Motorowodnych jest częścią Muzeum Ziemi Pałuckiej, a sale wystawowe znajdują się w piwnicy budynku magistratu przy Placu Wolności w Żninie. Jednostki napędowe zakupiono w Żninie i w Poznaniu. Następnie przewieziono do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej przy ul. Browarowej w Żninie. Tam, zgodnie z umową z dyrektorem Leszkiem Kowalskim oraz Karolem Osuchem, kierownikiem szkolnych warsztatów, uczniowie szkoły doprowadzili je do stanu, w jakim można je zaprezentować w muzealnych salkach.
- Uczniowie również wykonali sześć dodatkowych stojaków, na których będą znajdowały się motorowodne silniki. Dzięki temu ich wygląd stanie się bardziej okazały. Ta współpraca ze szkołą trwa już kilka lat, a jej efekty widoczne są w muzeum, które jako jedyne w Polsce i Europie posiada zbiory tak cennych motorowodnych silników - mówi Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury i pomysłodawca Muzeum Sportów Motorowodnych w Żninie.
Stefan Czarnecki dodaje, że zwrócił się już do Andrzeja Morawskiego ze Szczecina, który ma profesjonalnie opisać każdą z jednostek napędowych.
W tym roku w Żninie po raz kolejny zawody motorowodne nie odbędą się. Dlatego jeden z motorowodnych działaczy i jednocześnie honorowy obywatel Żnina, Józef Kowalkiewicz jeszcze w tym roku zamierza zorganizować w Żninie ważne spotkanie. Będzie to zjazd inicjatorów wodnych sportów silnikowych.
Czytaj e-wydanie »