Zdaniem pani Anny niepokojący jest fakt, że na terenie gminy w tej lokalizacji (wzdłuż drogi na terenie zabudowanym) dopiero pół roku temu usunięto kilkanaście drzew.
- Rozmawiała wtedy w Urzędzie Gminy na ten temat, szczególnie w kontekście nasadzeń zastępczych, o których właśnie oni decydują i zgodach wydawanych na wycinki. Wydaje je Urząd Gminy oraz RDOŚ w Bydgoszczy - według mnie zbyt lekką ręką - uważa Czytelniczka. - Czytałam artykuł, że wielu mieszkańców Osielska również zauważa zbyt intensywne wycinki i zbyt małą ilość dosadzanych drzew. Nie wiem jaki jest obecnie powód wycinki (wystosuję pismo w tej sprawie), próbowałam zainteresować organizację ekologiczną, w rozmowie telefonicznej powiedziano im o inwestycji, jednak lokalizacja tej inwestycji jest po drugiej strony szosy oraz w oddaleniu od tego miejsca (i trwa od 2 lat). Podejrzewam, że powód jest inny biorąc pod uwagę, że usunięto je tylko wzdłuż działki za nimi. Zdarzało się już że wydawano zgody na usuwanie drzew z błahych powodów, bo ktoś chciał poszerzyć bramę itp.
Pani Anna obawia się o los pozostałych drzew - tych oznaczonych jak i ogólnie rosnących w tej lokalizacji (rośnie tam kilkanaście dębów. Drzewa te rosą tam od jej dzieciństwa, a nie jest - jak zaznacza - osobą młodą.
Prawie 700 drzew pod topór. Wycinka drzew na ul. Kujawskiej w Bydgoszczy [zdjęcia]
- Jeżdżę tam regularnie od 15 lat - szeroka droga i jest to teren zabudowany, gdzie nie rozwija się dużych prędkości, wzdłuż drogi są chodniki, parkingi. Drzewa więc nie stanowią zagrożenia dla ruchy drogowego - przekonuje Czytelniczka. - Uważam, że warto też podjąć temat nowych nasadzeń. Zazwyczaj są to 2 małe drzewka i tym tłumaczy się zgodę na wycinki, "bo posadzi się nowe", a te będą dorosłe za 30 lat.
- Wycinka drzew była niezbędna w związku z budową skrzyżowania Szosa Gdańska - Topolowa. W tym celu należało wyciąć drzewa, które bezpośrednio kolidowały z projektowanymi elementami drogi, jak jezdnie czy chodniki, a także te, które utrudniałyby widoczność z wlotów podporządkowanych na drogę krajową - wyjaśnia Adam Biegański, główny specjalista ds. dróg UG Osielsko. - W ramach projektu stałej organizacji ruchu został określony tzw. trójkąt widoczności i znajdujące się tam dwa drzewa zostały wycięte.
Od strony formalnej, inwestycja posiada zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID), w ramach której nie ma już potrzeby uzyskiwania odrębnej decyzji pozwolenia na wycinkę. Cała inwestycja jest również objęta decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych. W ramach postępowania administracyjnego uwzględniono również sprawę wycinki drzew oraz ustalono nasadzenia zastępcze.
Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 2 odcinek 26
