Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ośrodku Harcerskim w Smerzynie przygotowano mieszkania dla uchodźców z Ukrainy. Pomogła fundacja Leroy Merlin [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Otwarcie wyremontowanych pomieszczeń ośrodka harcerskiego w Smerzynie (gmina Łabiszyn). Dzięki zmianom (m.in. ogrzewanie), uchodźcy z Ukrainy będą mogli mieszkać tam zimą. Po zakończeniu kryzysu związanego z wojną za naszą wschodnią granicą, w tym miejscu w chłodniejsze miesiące będą mogli przebywać harcerze.
Otwarcie wyremontowanych pomieszczeń ośrodka harcerskiego w Smerzynie (gmina Łabiszyn). Dzięki zmianom (m.in. ogrzewanie), uchodźcy z Ukrainy będą mogli mieszkać tam zimą. Po zakończeniu kryzysu związanego z wojną za naszą wschodnią granicą, w tym miejscu w chłodniejsze miesiące będą mogli przebywać harcerze. Szymon Cieślak
W Ośrodku Harcerskim w Smerzynie przygotowano mieszkania dla uchodźców z Ukrainy. Projekt wsparła fundacja Leroy Merlin.

Otwarcie ośrodka w Smerzynie z okazji zakończonego remontu współfinansowanego przez fundację Leroy Merlin, której celem był polepszenie warunków mieszkalnych dla uchodźców z Ukrainy miało miejsce w poniedziałek (10.10.2022).

- Dzięki dużej wrażliwości i przychylności fundacji Leroy Merlin ale tez osobistego zaangażowania dyrektora bydgoskiego sklepu, który wraz z pracownikami wykazał bardzo dużą wrażliwość i chęć pomocy. To, przed czym stanęliśmy wspólnie, to tragedia, która nie mieści się w normalnych kategoriach. Tysiące, miliony ludzi musiało opuścić swoje domy, przyjechać do obcego kraju i znaleźli tu przyjazne serca harcerzy, samorządowców, mieszkańców tej ziemi. Bardzo ważne są warunki, których się przebywa. Dziś ośrodek spełnia takie warunki, których niejeden z nas nie ma tego w domu - powiedział harcmistrz Jerzy Grębala, komendant chorągwi kujawsko - pomorskiej ZHP.

Dodał, że domki zostały wyremontowane, łazienki są w pięknym standardzie. Zostały zamontowane także pompy ciepła.
- Gdyby taka konieczność była, jesteśmy w stanie przyjąć gości z Ukrainy w doskonałych warunkach - dodał Jerzy Grębala i podziękował za pomoc Urzędowi Miejskiemu w Łabiszynie, samorządowi Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz do wojewody i wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Wspominano także wydarzenia z początku konfliktu rosyjsko - ukraińskiego.
- Nasza gmina od pierwszego momentu kiedy pojawili się u nas sąsiedzi zza miedzy, rozpoczęliśmy działania by pomóc. Pamiętnego popołudnia, kiedy zjawiła się u nas grupa dzieci wymagających szczególnej opieki, my w sposób sformalizowany, a także duża grupa mieszkańców gminy ruszyliśmy z pomocą. Wspólnie ze starostwem i osobami, które chciały nam pomóc, udało się stworzyć osobom, które jako pierwsze do nas dotarły dobre warunki - powiedział Jacek Kaczmarek, burmistrz Łabiszyna.
Dodał, że na terenie gminy Łabiszyn jest kilka miejsc, w których przebywają uchodźcy z Ukrainy. Dzieci uczą się w łabiszyńskich szkołach. Wspomniał, że w ośrodku w Smerzynie jest Dzienny Dom Pobytu dla seniorów z gminy.

- Może jest w tym coś symbolicznego w tym, gdzie tutaj dotarły matki z małymi dziećmi i funkcjonują z naszymi łabiszyńskimi seniorami. Tym którzy będą korzystali z tych obiektów życzę aby faktycznie mieli to zadowolenie, ale żeby ta gościna trwała jak najkrócej. A jak będziecie chcieli do nas przyjechać, to zapraszamy, bo jest tak pięknie w Smerzynie, jak nigdzie - dodał burmistrz Jacek Kaczmarek.

Wicestarosta Andrzej Hłond stwierdził, że lepsze warunki w ośrodku harcerskim w Smerzynie pozwolą przyjmować ludzi przez cały rok, a nie tylko latem.

Dziś jestem wzruszona i szczęśliwa, że zakończyliśmy ten projekt. To jest pierwszy projekt, który podpisaliśmy, było do 30 maja tego roku, w ramach funduszu solidarnościowego.

Były także specjalne nagrody i wyróżnienia.

Medal za zasługi chorągwi kujawsko - pomorskiej ZHP otrzymał Czesław Pranczk, dyrektor sklepu Leroy Merlin przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

Srebrnymi odznakami wyróżniono: fundację Leroy Merlin, Fundusz Solidarnościowy, Sklep Leroy Merlin przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy, a także indywidualnie: Agnieszkę Bolek, prezes fundacji Leroy Merlin, Karola Poprawę, lidera operacyjnego Funduszu Solidarnościowego Leroy Merlin Polska, Magdalenę Siennicką i Katarzynę Piórkowską (pracują w Leroy Merlin).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska