Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piechcińskiej szkole ponadgimnazjalnej uczniowie znów piszą maturę

Redakcja
Zakończenie roku uczniów Technikum Logistycznego w Piechcinie
Zakończenie roku uczniów Technikum Logistycznego w Piechcinie Joanna Bejma
Cztery lata temu los szkoły był niepewny. - Ale zaczynamy wznosić się na wyżyny - mówi Renata Koszczewska-Smutek, dyrektor placówki.

Po latach przerwy w Zespole Szkół Niepublicznych w Piechcinie (dawniej Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych), młodzież znów zdaje maturę. Cztery lata temu utworzono w placówce Technikum Logistyczne. Pierwsi absolwenci opuszczają właśnie mury placówki.

Uroczyste zakończenie roku było okazją, do podsumowania tego czteroletniego okresu. A nie był on łatwy. Cztery lata temu Starostwo Powiatowe w Żninie przestało być organem prowadzącym dla piechcińskiej szkoły, stery przejęło Pałuckie Stowarzyszenie "Przyszłość". Placówka publiczna zmieniła się w niepubliczną.

- Wiele złego mówiło się o tej szkole, mówiło się wiele przykrych słów i patrząc z perspektywy czasu, ja dziękuję panu staroście za jedną rzecz, którą zrobił. Zamknął nas i postawił w stan likwidacji - mówiła Renata Koszczewska-Smutek. - Po czterech latach bycia prezesem stowarzyszenia, po dwóch dyrektorem szkoły, i mówię to z całą odpowiedzialnością, rozwijamy się. Mamy wspaniałą młodzież. Jestem bardzo dumna z mojego pierwszego rocznika, który kończy szkołę i podchodzi do matury. Widać, że młodzież chce zdobywać nowe umiejętności. Mam ogromną satysfakcję bo tak naprawdę z samego dna, na którym byliśmy zaczynamy wznosić się na wyżyny. To ciężka praca wszystkich pracowników, od pań sprzątających, sekretarki i nauczycieli, którzy poświęcają tej placówce mnóstwo czasu - usłyszeliśmy.

Szkoła w ciągu czterech ostatnich lat bardzo się zmieniła, przede wszystkim pod względem wizualnym. Wyładniał teren wokół niej, a w samym budynku powstały m.in. nowa pracownia komputerowa i siłownia. Wzrosły efekty kształcenia. W dużej części zmieniła się kadra nauczycielska.

Obecnie, oprócz technikum logistycznego, funkcjonuje także: zasadnicza szkoła zawodowa wielozawodowa, liceum ogólnokształcące oraz policealna szkoła dla dorosłych i LO dla dorosłych. W systemie dziennym uczą się 84 osoby, zaocznym - 52. Od nowego roku szkolnego ma zostać uruchomione technikum organizacji reklamy. Dyrektor Renata Koszczewska - Smutek przyznaje, że cel, jaki sobie postawiła to powrót placówki do szkolenia zawodowego. To konkretne zawody są dziś bardzo pożądane na rynku pracy.Stąd też nowy kierunek.

Podczas uroczystego zakończenia roku Lidia Kowal, zastępca burmistrza Barcina zwracając się do maturzystów powiedziała: - Jesteście bezcenni, bo macie zawód.

- Bądźcie dobrymi ludźmi - życzyła z kolei Renata Koszczewska - Smutek. - To dobro zawsze będzie do was wracać, jak będziecie napotykać przeszkody, a będziecie, bo nie ma innej możliwości, to starajcie się podjąć to wyzwanie i powiedzieć "tak", "uda się". Szanujcie siebie nawzajem. Lubić się nie musicie, ale szanujcie drugiego człowieka i wtedy uda się wam wiele osiągnąć. Miejcie marzenia i konsekwentnie do nich dążcie, stawiajcie sobie nawet wygórowane cele i konsekwentnie podążajcie w tym kierunku. Pamiętajcie, że nie mam rzeczy niemożliwych. Ta szkoła jest tego przykładem, można czasami upaść na sam dół, a potem się podnieść i podnieść się wspaniale.

Dalej dyrektor szkoła dodała, że w tej chwili logistycy znajdują się w grupie zawodów deficytowych, dlatego piechcińscy absolwenci "wchodzą" na świetny rynek. Gmina Barcin jest przecież "logistycznym zagłębiem".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska