https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

W Polsce przybyło 241 odcinków płatnych dróg - także w Kujawsko-Pomorskiem. Gdzie zapłacimy za przejazd?

Marek Weckwerth
Kierowcy „osobówek” nie płacą za przejazd trasą S5 (na zdjęciu). W przeciwieństwie do prowadzących cięższe pojazdy
Kierowcy „osobówek” nie płacą za przejazd trasą S5 (na zdjęciu). W przeciwieństwie do prowadzących cięższe pojazdy Fot. Marek Weckwerth
W całej Polsce wprowadzono właśnie opłaty na 241 odcinkach dróg, w tym w naszym regionie na całej trasie ekspresowej S5. Chodzi jednak o opłaty dla pojazdów o masie powyżej 3,5 ton.

Dobra wiadomość jest taka, że zwykłe auta osobowe i motocykle nie zostały objęte tymi opłatami, ale już wszystkie inne pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 ton tak. Chodzi więc o ciężkie samochody, zespoły pojazdów i autobusy.

Większość turystycznych kamperów ma mniejszą masę, ale bywają też cięższe i wtedy elektroniczny system e-TOLL pobierze należną opłatę.

Jak informuje Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa nowo dołączone odcinki (a to ok. 1,6 tys. km) są w większości przedłużeniem dróg, które już wcześniej objęte były obowiązkiem wniesienia opłaty. Ostatniej (przed tegoroczną regulacją) rozszerzenie sieci płatnych odcinków dla pojazdów powyżej 3,5 ton odbyło się 7 lat temu. Wtedy mieliśmy 3,6 tys. km takich dróg.

Opłaty trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego

- Co istotne, wpływy z opłat za przejazd pojazdów ciężkich i autobusów trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa nowych dróg i remonty istniejącej sieci — wyjaśnił minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Opłata oparta jest na zasadach „korzystający płaci” oraz „zanieczyszczający płaci” – stawki za przejazd uzależnione są od masy pojazdu oraz od normy emisji spalin.

O nowych, płatnych odcinkach dróg kierowcy dowiadują się ze znaków rozmieszczonych w ciągu rozszerzonej sieci dróg z elektronicznym poborem e-TOLL. W szczególności na nowe znaki powinni zwrócić uwagę użytkownicy lokalnych dróg, m.in. okolic Szczecinka, Wałcza, Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego czy Kępna, po których do tej pory poruszali się bezpłatnie. Podobnie jest na przebiegającej przez województwo kujawsko-pomorskie trasie S5.

To też może Cię zainteresować

Aby wnieść opłatę za przejazd, użytkownicy systemu e-TOLL muszą dokonać rejestracji np. poprzez Internetowe Konto Klienta (IKK). Pełne informacje o rejestracji znajdują się na etoll.gov.pl. W przypadku braku opłaty, użytkownik zostanie ukarany mandatem lub otrzyma karę administracyjną.

W momencie kiedy naliczone opłaty za przejazd drogami płatnymi osiągną 99% ustanowionego zabezpieczenia, blokowany jest tryb odroczonej płatności. W takiej sytuacji użytkownicy powinni zweryfikować swoje plany przejazdów i wyliczyć brakującą kwotę zabezpieczenia za pomocą kalkulatora wysokości zabezpieczenia.

System e-TOLL działa w oparciu o nowoczesną technologię nawigacji satelitarnej (Global Navigation Satellite Systems - GNSS), która polega na przesyłaniu danych geolokalizacyjnych pojazdu do systemu w celu naliczenia opłaty elektronicznej. Przekazywanie danych jest możliwe dzięki urządzeniu lokalizacyjnemu, w które pojazd musi być wyposażony.

Opłaty w regionie na drodze ekspresowej S5

W naszym regionie płatnością objęto tylko drogę ekspresową S5. Dokładniej chodzi o następujące odcinki między węzłami: Żnin Północ -Żnin Zachód (2136 m), Pałuki - Żnin Północ (10048 m), Rogowo -Lubcz (4063 m), Rynarzewo - Szubin Północ (6672 ), Bydgoszcz Miedzyń - Bydgoszcz Błonie (3811), Szubin Północ - Szubin Południe (3514), Żnin Zachód - Biskupin (4500), Bydgoszcz Północ - Maksymilianowo (5974), Bydgoszcz Opławiec - Bydgoszcz Zachód (7266), Maksymilianowo - Bydgoszcz Opławiec (7333), Bydgoszcz Zachód - Bydgoszcz Miedzyń (3430 ), Bydgoszcz Błonie - Rynarzewo (6015), Biskupin -Rogowo (9255), Szubin Południe - Pałuki (4776).

W pobliżu województwa kujawsko-pomorskiego, na zachód od niego, bo na obwodnicy Wałcza (droga S10), płatne odcinki wprowadzono między węzłami: Wałcz Zachód - Wałcz Północ (2141 m), Wałcz Północ - Wałcz Wschód (3810 m), Wałcz Wschód - Witankowo (9604).

W sumie w całej Polsce wprowadzono 241 płatnych odcinków dróg. Tak duża liczba wynika z faktu, że odcinki wytyczone są między węzłami, a zatem na jednaj drodze może ich być kilkanaście. Przykładowo na kujawsko – pomorskiej S5 jest 14.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska