W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w czwartek podpisano porozumienia o współfinansowanie programu szczepień ochronnych. Do programu przystąpiły powiaty: bytowski, chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, pucki, słupski, tczewski, wejherowski, sztumski oraz miasta: Gdynia, Słupsk i Sopot.
Dlaczego 65 plus?
Osoby powyżej 65. roku życia, które dodatkowo mają przewlekłe choroby, są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami. A jedyną skuteczną metodę zapobiegania chorobom stanowią szczepienia ochronne.
Dlatego też pomorski samorząd w budżecie województwa przeznaczył 530 tys. zł na ten cel. Pieniądze będą wydane m.in. na szczepienia, edukację pacjentów oraz promocję programu. Natomiast powiaty dofinansowują program w wysokości 50 proc., tylko na szczepienia. Ma je dostać 2 tys. 219 seniorów.
Był pilotaż, kontynuują program
W związku z wysoką zapadalnością na chorobę pneumokokową wśród seniorów, samorząd województwa we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej - Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka.
Największą zapadalność na inwazyjne zachorowania pneumokokowe w 2018 r. stwierdzono w województwie zachodniopomorskim, pomorskim i lubuskim.
Co roku z jej powodu umiera nawet kilka milionów osób na świecie. Jak informowała Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierowniczka Oddziału Przeciwepidemiologicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, województwo pomorskie przez wiele lat było na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na inwazyjną chorobę pneumokokową w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
