Powiat świecki niechlubnie wyróżnia się wśród pozostałych w regionie. Średnia wojewódzka mówi o 223 przestępstwach młodocianych na 100 tysięcy mieszkańców. W powiecie świeckim było ich w 2011 roku aż 260.
Najczęściej młodzież pozwala sobie na rozboje i wymuszenia rozbójnicze. Na kolejnych miejscach są: uszczerbek na zdrowiu, przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, udział w bójce lub pobiciu, przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania, przeciwko obyczajności, uszkodzenie rzeczy, przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom publicznym, kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem.
Wspólnym mianownikiem większości tych zdarzeń jest agresja, która skutkuje przemocą. Niewykluczone, że wpływa na nią rosnące zainteresowanie młodzieży narkotykami i alkoholem.
Pierwsze piwo? Od mamy
W pierwszym przypadku statystyki są alarmujące do tego stopnia, że mówi się o nacisku, jaki w 2012 roku prewencja powinna kłaść na profilaktykę w ramach ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Bardzo niepokojące są też dane dotyczące spożywania alkoholu wśród nieletnich. W 2010 roku w powiecie świeckim policja zatrzymała 31 pijanych dzieci, a rok później już 39. Z ankiet przeprowadzonych wśród nastolatków (m.in. przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu) wynika, że często alkoholem częstują dzieci ich rodzice. Pocieszające, że spada liczba dziewcząt mających udział w przestępstwach, obniża się za to średnia wieku młodocianych przestępców.
Coraz więcej spraw jest wszczynanych wobec dzieci poniżej 13 roku życia.
Czytaj e-wydanie »