W 80. rocznicę Zbrodni Pomorskiej mieszkańcy powiatu nakielskiego oddają hołd pomordowanym. Uczestniczyliśmy w uroczystościach na żwirowisku w Paterku i przy dawnej szkole w tej miejscowości, która dla wielu Polaków stała się miejscem kaźni.
W Sadkach też wiele ofiar
Ale nie tylko w Paterku ginęli mieszkańcy regionu. Wiele osób jesienią 1939 r. straciło życie także w Sadkach. Mówił o tym kilka dni temu ks. dr Michał Damazyn, wikariusz w kościele pw. św. Wojciecha w Sadkach. Spotkanie z duchownym zorganizowano w przededniu Wszystkich Świętych w bibliotece przy ul. Bartkowskiego w Nakle.
- Na przykładzie losów dwóch ofiar: najmłodszej: 17 - letniego harcerza Janka Toporowicza i proboszcza parafii w Sadkach księdza Leona Kaji ukazano historię 86 ofiar zbrodni w Sadkach. Ksiądz Damazyn przedstawił też kulisy powojennego śledztwa, które nie doprowadziło do ukarania sprawców - informuje Mariusz Skoczek, dyrektor biblioteki.
Cztery dni z historią
Więcej o tragicznych losach pomordowanych dowiedzieć się można już za kilka dni. W piątek 8 bm. rozpoczną się w Sadkach uroczystości upamiętniające 80 lat Zbrodni Pomorskiej. Tego dnia o godz. 18 odprawiona zostanie rocznicowa msza św. w intencji ofiar z gminy Sadki. Po nabożeństwie, w kościele pw. św. Wojciecha, otwarta zostanie izba pamięci. Potem pojechać można jeszcze do Mrozowa, gdzie o godz. 20 zaplanowano uroczysty Apel Pamięci. Dla osób, które nie mają własnego transportu, podstawiony zostanie autobus przy restauracji „Rarytas” w Sadkach.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
W sobotę o godz. 10 rozpocznie się w sali widowiskowej w Sadkach sympozjum naukowe pt. „Pamięć i tożsamość”. Wśród prelegentów m.in. prof. dr. hab. Wojciech Polak, dr Krzysztof Osiński, dr dr Tomasz Ceran i ks. dr Michał Damazyn. Sympozjum towarzyszyć ma wystawa IPN. Wręczone zostaną też nagrody laureatom konkursów szkolnych. Apel Pamięci o godz. 20 tym razem w innym miejscu, także podstawiony zostanie autokar.
W niedzielę o godz. 20 przez Sadki przejdzie „Marsz żywych”. Celem pochodu - mogiły pomordowanych na cmentarzu parafialnym. Ostatnim akcentem uroczystości msza św. odprawiona w kościele w Sadkach 12 bm. o godz. 18.
