Towarzyszyło mu sporo emocji. W "roli głównej" ponownie wystąpił uczeń, za sprawą którego młodzież poszła do urn jeszcze raz.
- Ma jedynki z kilku przedmiotów, więc nie powinien ubiegać się o "mandat" radnego - mówi Monika.
Protestujący uczniowie powołują się na zapis ordynacji stanowiący o tym, że:"do Rady może kandydować osoba, która uczęszcza do gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej na terenie Miasta Grudziądza i która osiąga semestralnie oceny pozytywne".
Czytaj też: W grudziądzkim "Rolniku" doszło do złamania ordynacji wyborczej.
.. bo oceny nie były jeszcze wystawione...
Młodzież z tą sprawą zwróciła się do przewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej.
- W momencie rejestrowania kandydatur, nie były jeszcze wystawione oceny - wyjaśnia Joanna Iwanowska, szefowa MKW. Dziś uczestniczyła ona w głosowaniu w ZSR jako obserwatorka. - Nie spodziewam się już więcej zażaleń - podkreśla przewodnicząca Iwanowska.
I dodaje: Przykład tych wyborów pokazał nam, że trzeba jeszcze staranniej popracować nad statutem, poprawić lub sprecyzować niektóre zapisy. Tym z pewnością zajmą się nowowybrani radni.
Nowy Rok z nową Radą
Ostatecznie Zespół Szkół Rolniczych w Młodzieżowej Radzie będzie reprezentował Kamil Lutostański. Tym samym został on 20 członkiem uczniowskiego samorządu miejskiego.
Młodzież głosowała w 21 okręgach, którymi były gimnazja i szkoły średnie. Uprawnionych do pójścia do urn było 7789 osób. Frekwencja wyniosła 69 proc. Najniższą - 17 proc. odnotowano w I LO.
Pierwsze spotkanie nowej Rady zaplanowano na początek stycznia.
Czytaj e-wydanie »