"Zaproponowane w ustawie zmiany mają na celu uniknięcie w przyszłości problemów, jakie obecnie napotyka Inspekcja Weterynaryjna (IW) w trakcie zwalczania afrykańskiego pomoru świń", czytamy w uzasadnieniu.
Ma być skuteczniej, dlatego Inspecja Weterynaryjna dostanie więcej uprawnień. Przygotowany projekt przewiduje nowe obowiązki dla posiadaczy zwierząt oraz umożliwia Inspekcji Weterynaryjnej nakładanie dodatkowych nakazów, zakazów i ograniczeń w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt. "Inspekcja będzie mogła lepiej identyfikować podmioty prowadzące działalność nadzorowaną (np. gospodarstwa, targowiska, punkty skupu zwierząt) - do rejestru takich podmiotów włączony zostanie numer ewidencyjny PESEL albo numer identyfikacyjny REGON", można dowiedzieć się z sejmowej strony.
System identyfikacji w większym stopniu będzie umożliwiał śledzenie przemieszczania się zwierząt od miejsca, w którym się urodziły, aż do śmierci, a to "ma szczególne znaczenie w walce z ASF". Kto będzie zobligowany do udziału w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt? Zgodnie z założeniami, wszystkie podmioty, które prowadzą działalność nadzorowaną (organizacja targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt), a także obrót zwierzętami (z wyjątkiem obrotu w ramach działalności rolniczej).
Co jeszcze ma się zmienić? Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł na przykąld nakazać budowę ogrodzenia w gospodarstwie jako dodatkowe zabezpieczenie przed przenikaniem chorób zakaźnych.
Źródło: Sejm.gov.pl