Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę można się wybrać rodzinnie do Ciechocinka. Z toruńskim PTTK

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Toruńscy turyści wybierają się w sobotę do Ciechocinka. Wycieczka ma charakter otwarty - każdy może w niej uczestniczyć
Toruńscy turyści wybierają się w sobotę do Ciechocinka. Wycieczka ma charakter otwarty - każdy może w niej uczestniczyć Fot. Marek Weckwerth
W sobotę 20 listopada Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu organizuje kolejną wycieczkę w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Punktem docelowym będzie Ciechocinek.

Jak wygląda dawna rakarnia i rezydencja toruńskich katów? Co się z nią stanie?

Spotkanie uczestników wyznaczono o godz. 8.25 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd o godz. 8.36 nastąpi wyjazd pociągiem do Aleksandrowa Kujawskiego (kierunek Włocławek). Trasa piesza będzie wiodła: z Aleksandrowa Kujawskiego, przez rzekę Tążynę, Otłoczyn, Wołuszewo, do Ciechocinka i będzie miała około 16 km długości. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Ciechocinek to miasto uzdrowiskowe. Jego dzieje związane są z grodem obronnym w Słońsku nad Wisłą. W najstarszej wzmiance o Ciechocinku z 1466 roku występuje osada pod nazwą Czechoczino.

- Za czasów króla Stanisława Augusta po zajęciu żup solnych w Bochni i Wieliczce przez Austriaków, przypomniano sobie o istnieniu nadwiślańskich salin w okolicy Słońska. Pierwsze wiercenia na terenie Ciechocinka i Raciążka rozpoczęto w 1791 roku, opierając się na uchwale Sejmu Czteroletniego - informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu. - Prace poszukiwawcze złóż solanki prowadzili w latach 1798 – 1801 Prusacy. Systematyczny rozwój kurortu następował od 1823 roku. Pierwsze 2 tężnie i warzelnię soli zbudowano w latach 1824 – 1833.

To też może Cię zainteresować

Do upowszechnienia uzdrowiska w znacznej mierze przyczynił się dr Roman Ignatowski, który był pierwszym lekarzem zakładu wód mineralnych w latach 1845 –1881. Doniosły i skuteczny wpływ na rozwój Ciechocinka wiązał się z uruchomieniem w 1867 roku linii kolejowej z Ciechocinka do Trojanowa (Aleksandrów Kujawski).

Prawa miejskie Ciechocinek uzyskał w 1916 roku.

Ciekawostki krajoznawcze

Kościół parafialny śś. Piotra i Pawła z lat 1873 – 1884, neogotycki; Park Tężniowy założony w 1908 roku z trzema tężniami z lat 1824 – 1859, według projektu Jakuba Graffa, tężnie mają długość 1.741 metrów i stanowią zabytek techniki; zespół uzdrowiskowy (pensjonaty, łazienki, pijalnia wód i parki i warzelnia soli); w centrum miasta źródło solanki, którego odwiert na głębokości 409 metrów wykonano w 1911 roku – tzw. Grzybek; cerkiew prawosławna Michała Archanioła, drewniana z 1894 roku, a także w pobliżu III tężni – zanikające stanowiska roślin słonolubnych – haliofitów, na terenie dawnego rezerwatu przyrody „Ciechocinek”, utworzonego w 1954 roku na fragmencie łąki.

To też może Cię zainteresować

Biorąc udział w wycieczce pamiętajmy o zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa (maseczka, dystans społeczny) przeciwko wirusowi Covid.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska