Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze Smreka zobaczysz szczyty Karkonoszy i dymy Turowa. Oto zdjęcia!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Widok z czeskiego szczytu Smrk w Górach Izerskich. Na wschodzie majaczą wyższe od Gór Izerskich Karkonosze, a tam kamienny kopiec na Wielkim Szyszaku (1509 m n.p.m.)
Widok z czeskiego szczytu Smrk w Górach Izerskich. Na wschodzie majaczą wyższe od Gór Izerskich Karkonosze, a tam kamienny kopiec na Wielkim Szyszaku (1509 m n.p.m.) Fot. Marek Weckwerth
Smrek to najwyższy szczyt w czeskiej części Gór Izerskich. Roztacza się z niego rozległy widok na wcinający się między Czechy a Niemcy tak zwany Worek Turoszowski z dymiącymi kominami elektrowni Turów i na majaczące w oddali po przeciwnej stronie najwyższe szczyty Karkonoszy.

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022

Czesi mówią nań Smrk, a Niemcy Die Tafelfichte. W języku czeskim i w polskiej gwarze góralskiej oznacza po prostu świerk, zaś w języku niemieckim świerk stołowy. Wznosi się 1124 m nad poziom morza, nad otaczający go teren na 141 metrów.

Wędrówka ze Stogu

Polacy turyści wędrują na Smrk i znajdującą się na nim stalową wieżę widokową najczęściej ze wznoszącego się nad Świeradowem – Zdrojem Stogu Izerskiego (1105 m n.p.m.). Pod szczyt - w pobliże schroniska PTTK - można dojechać wygodnie linową koleją gondolową. Z kolei piesza wspinaczka z uzdrowiska czerwonym szlakiem zajmie ok. 1,5 godziny.

Schronisko na górze

Schronisko na Stogu powstało z inicjatywy niemieckiej organizacji turystycznej RGV Riesengebirgsverein, doktora Josefa Siebelta, który był lekarzem uzdrowiskowym oraz możnego rodu Schaffgotschów. Do użytku oddano je w roku 1924 jako Heufuderbaude. Do zakończenia II światowej północna strona Gór Izerskich (podobnie jak całych Sudetów) znajdowała się w granicach Niemiec.

To też może Cię zainteresować

Towarzystwo Przyjaciół Świeradowa uwieczniło pamięć Josefa Siebelta umieszczając w roku 1999 na frontowej ścianie budynku stosowną tablicę.

Jak iść

Na sąsiedni od Stogu Izerskiego szczyt – na czeski Smrk – można dojść zielonym szlakiem. Najpierw trzeba się wdrapać na sam szczyt Stogu Izerskiego, co spod schroniska zajmuje 15 minut. Do tzw. łącznika na Drodze Zofii (w siodle między oboma szczytami) jest ok. 20 min. Dalsza droga zielonym szlakiem do granicy polsko-czeskiej wymaga 20 minut marszu i kolejne 5 minut do szczytu Smrka i wieży widokowej.

Warto było dla takiego widoku

20-metrowa wieża widokowa na Smreku (rozhledna na Smrku) powstała w latach 2002-2003 z inicjatywy władz Novego Miasta pod Smrkiem. Te były też inwestorem. Koszt 3,6 mln koron. Wejście jest bezpłatne.

To też może Cię zainteresować

Ze szczytu Smreka widać na zachodzie - w dole wyrobisko kopalni węgla brunatnego i dymiące kominy kopalnię Turoszów.
Na wschodzie w oddali majaczą wyższe od Gór Izerskich Karkonosze – kamienny kopiec (ruinę obelisku z 1888 r. na pamiątkę zjednoczenia krajów niemieckich; szczyt obelisku wieńczyła podobizna cesarza Niemiec Wilhelma I) na Wielkim Szyszaku (1509 m n.p.m.), a nawet bardziej odległą Śnieżkę – najwyższy szczyt tych gór i całych Sudetów (1603 m).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska