Spotkanie uczestników o godz. 7.30 na dworcu PKP Toruń Główny, z którego nastąpi odjazd o godz. 7.46 do Cierpic-Kąkola (kierunek Bydgoszcz).
Trasa wędrówki będzie prowadziła z Kąkola, przez Jarki, Dąblin, do Gniewkowa, w oparciu o turystyczny szlak pieszy „Mennonitów” oznaczony kolorem niebieskim. Długość trasy do przejścia wyniesie około 16 km. Podczas wyprawy turyści obejrzą m.in. pozostałości po osadzie młyńskiej Jarki, groby pomordowanych mieszkańców Gniewkowa i okolicy w Zajezierzu oraz obiekty krajoznawcze w Gniewkowie. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.
Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - Jarki to osada leśna nad Strugą Zieloną w kompleksie leśnym Puszczy Bydgoskiej. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1564 roku jako osada młyńska, należąca do starostwa gniewkowskiego. Na początku XVII wieku istniejący młyn wodny w Jarkach posiadał 3 koła korzeczne i był umiejscowiony na strudze (Zielonej), płynącej z błot i łąk pod Nową Wsią. W 1. połowie XVII wieku młyn był własnością Gniewkowa. Na początku XIX wieku w osadzie oprócz młyna (Jarken Műhle) znajdowała się karczma (Jarken Krug). W 1846 roku wieś rządowa z 7 dymami i 50 mieszkańcami. W latach 20-tych XX wieku ówczesny właściciel osady młyńskiej wystawił na sprzedaż: młyn z turbiną wodną, tartak, piękną willę, kawał roli uprawnej, łąk i lasu, ogród owocowy oraz zarybiony staw. W 1941 roku właścicielem młyna i tartaku w Jarkach był Arthur Heilemann. Ciekawostki krajoznawcze: ruiny młyna i tartaku, leśniczówka (dawna karczma z XIX wieku), dawna szkoła ewangelicka oraz przy trakcie do Magdaleńca – niewielki cmentarz ewangelicki.