Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę z toruńskim PTTK można poznać pałace i zamki

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ruiny zamku krzyżackiego w Lipienku. Zachował się tylko mur obwodowy wspierający zamkowe wzgórze oraz piwnice
Ruiny zamku krzyżackiego w Lipienku. Zachował się tylko mur obwodowy wspierający zamkowe wzgórze oraz piwnice Marek Weckwerth
Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza w dniu 16 listopada do udziału w kolejnej wycieczce z cyklu „Poznajemy pałace i zamki”.

Spotkanie uczestników o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni. O godz. 7.34 nastąpi wyjazd do Kornatowa (kierunek Grudziądz), z którego turyści wyruszą na wycieczkę.

Trasa 15-kilometrowej wycieczki będzie przebiegała z Kornatowa, przez jezioro Kornatowskie, Lipienek, Dubielno, do Wrocławek. Po drodze będzie kilka ciekawych obiektów krajoznawczych tj. ruiny zamku krzyżackiego w Lipienku oraz dwory w Lipienku, Dubielnie i Wrocławkach. Z Wrocławek nastąpi powrót PKP do Torunia.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Roman Kowalski.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu, Dubielno to wieś w gminie Papowo Biskupie. W 1341 roku wielki mistrz zakonu krzyżackiego Dytrych von Altenburg nadał sołectwo w Dubielnie Hermanowi Kuthenow. W 1438 wieś własność Zakonu w prokuratorstwie papowskim.

Po II pokoju toruńskim w 1466 roku własność królewska. W 1505 roku król Aleksander Jagiellończyk nadał wieś wraz z dawnym okręgiem krzyżackim w Papowie biskupom chełmińskim. W 1570 roku wieś należała do papowskiego klucza dóbr biskupów chełmińskich. Podobnie jak inne osady i wioski spustoszona i wyludniona podczas wojen szwedzkich. W 1767 roku była własnością Floriana Elzanowskiego. W 1892 roku, dotychczasowa właścicielka majątku pani Stenzel, sprzedała go Preussowi. W końcu XIX wieku przy wsi znajdowało się jezioro Dubielno, dzierżawione przez cukrownię w Chełmży. Później jezioro osuszono, a ziemię przeznaczono pod uprawy. W 1899 roku kolejny właściciel majątku był Kowalski, a po nim w 1903 roku Breust. W okresie międzywojennym właścicielem majątku był Ferdynand Butzmann.

Ciekawostki krajoznawcze: dwór wzniesiony na początku XX wieku, został przebudowany w 1936 roku przez Ferdynanda Butzmanna. W Dubielnie przy szkole znajduje się początek ścieżki przyrodniczo-historycznej, która powstała w 2017 roku na terenie gminy Papowo Biskupie.

Wrocławki – wieś w gminie Papowo Biskupie. Wzmiankowana w 1251 roku, wówczas biskup chełmiński Heindenryk nadał ją kapitule chełmińskiej. W 1264 roku biskup chełmiński Fryderyk von Hausen na nowo uposażył kapitułę, ponownie przekazując jej wieś. W latach 1423-1424 wieś administracyjnie znajdowała się w prokuratorii papowskiej i była zobowiązana wspólnie z sąsiednia wioska Obrąb do wystawienie służby rycerskiej. W 1570 roku kapituła chełmińska posiadała we wsi folwark. W 1628 r. wieś stanowiła własność kanoników chełmińskim. W 1865 roku majątek był własnością porucznika Hartwiga Petersena. Do rodziny Petersenów majątek należał do 1922 roku, wówczas jego właścicielem był Hartwig Karol Petersen. W tym samym roku majątek przeszedł na własność Bronisława Wojnowskiego. Pod koniec lat 20-tych okresu międzywojennego Wojnowski prowadził w majątku zarodową hodowlę konia szlachetnego zimno-krwistego, owczarnię, oborę zarodową bydła czarno-białego rasy nizinnej. W 1932 roku na powierzchni 120 morgowej uprawiał tytoń, a w 1938 roku był jego największym producentem na Pomorzu i w Polsce. Ciekawostki krajoznawcze: dwór wzniesiony w końcu XVIII w. przebudowany 100 lat później. W otoczeniu dworu znajduje się niewielki ale zadbany park z XIX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska