Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę z toruńskim PTTK nad Stawy Przysieckie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W Przysieku, od którego wzięły nazwę stawy, znajduje się Centrum Wolontariatu Diecezji Toruńskiej
W Przysieku, od którego wzięły nazwę stawy, znajduje się Centrum Wolontariatu Diecezji Toruńskiej Marek Weckwerth
W sobotę 31 marca Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Spotkanie o godz. 9.00 przy pętli MZK (ul. Pawia w Toruniu), skąd nastąpi wyjście na 12-kilometrową trasę: Wrzosy – Barbarka (cmentarz i kapliczka) – Stawy Przysieckie – Toruń (pętla MZK przy Motoarenie). Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Feliks Paraszkiewicz.

Stawy Przysieckie znajdują się 1 km na północ od miejscowości Przysiek. Historia powstania akwenów związana jest z II wojną światową, podczas której mieszkańcy okolicznych miejscowości i Torunia rozpoczęli masową eksploatację płytko położonych pokładów torfu.

Torf jako materiał opałowy był pozyskiwany bezpłatnie. Masowa eksploatacja spowodowała powstanie wyrobisk o głębokości do 1,5 metra. Według przekazywanych wśród mieszkańców Torunia wiadomości torf służył nie tylko jako opał w piecach, bowiem Niemcy wykorzystali go do umacniania płyty lotniska wojskowego (dziś: lotniska Aeroklubu Pomorskiego).

Tak, w wyniku działania wód podskórnych, powstał zespół 7 zbiorników wodnych. Cała powierzchnia lustra wodnego stawów wynosi około 15 ha. Brzegi akwenów porośnięte są turzycą błotną i prosową, trzciną pospolitą oraz pałką wąsko i szerokolistną – tworząc w ten sposób zarośla szuwarowe. Zbiorniki wodne są często odwiedzane przez turystów oraz przez przyrodników. Zbiorniki pełnią rolę poideł dla zwierzyny, a także funkcję zbiorników przeciwpożarowych. Z Przysieka wzdłuż Stawów Przysieckich przebiega turystyczny szlak pieszy w kolorze czerwonym.

Ze stawów bierze swój początek 30-kilometrowy Kanał Główny odwadniający pradolinę Wisły od Torunia aż po Czarnowo. Kanał uchodzi do Wisły na terenie dawnej osady Kamieniec, w odległości około 1,5 km w dół rzeki od dawnej przeprawy promowej Solec Kujawski – Ostromecki Przewóz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska