Spotkanie turystów o godz. 9.10 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd nastąpi wyjazd o godz. 9.24 do Przyłubia (kierunek Bydgoszcz). Trasa 16-kilometrowej wyprawy będzie prowadziła z Przyłubia przez Kabat, Chrośną, Rudy, do Solca Kujawskiego. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.
Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - Radiowe Centrum Nadawcze w Kabacie (w pobliżu Solca Kujawskiego) to teren o powierzchni 75 ha, ogrodzony płotem o długości 4,5 km, stanowiący granicę strefy pośredniej promieniowania elektromagnetycznego. Centralna stacja nadawcza o mocy 1000 kW funkcjonuje od 4 września 1999 roku, pracując na falach długich o częstotliwości 225 kHz Programu 1 – Polskiego Radia. Zasięgiem obejmuje całą Polskę oraz kraje ościenne.
W RCN w Kabacie jest zainstalowana aparatura nadawcza najnowszej generacji i systemu antenowego, dostarczona przez firmę francuską "THOMCAST". Półprzewodnikowy nadajnik o gwarantowanej sprawności energetycznej 88 proc. składa się z 3 bloków i sumatora energii, dzięki czemu możliwa jest również praca na 2 blokach, przy trzecim – znajdującym się np. w konserwacji, co w znacznym stopniu wzmacnia niezawodność emisji. Dla poprawy efektywności pracy nadajnika, został zastosowany system dynamicznej regulacji poziomu fali nośnej DCC.
System antenowy o maksymalnym promieniowaniu w kierunku pd.-wsch., tworzą 2 ćwierćfalowe maszty o wysokości 330 i 289 metrów oraz uziemienie, stanowiące przeciwwagę elektromagnetyczną. Maszty są utrzymywane w pionie przez 5 poziomów odciągów, wykonanych z lin stalowych o średnicy 40 mm. Maksymalne odchylenie szczytów masztów przy silnym wietrze wynosi około 1,5 metra. Waga 2 masztów wynosi 304 tony. Średni czas wejścia człowieka na szczyt masztu zajmuje ponad 1 godzinę.
To też może Cię zainteresować
Energia wysokiej częstotliwości z nadajnika przekazywana jest drutową linią współosiową (fiderem), a następnie za pośrednictwem przedostatniego poziomu odciągów do masztów. Najwyższy, nieizolowany poziom odciągów jest galwanicznie połączony z ziemią i stanowi skuteczną ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi.
W 2015 roku RCN rozpoczęło emisję cyfrową programów Polskiego Radia w systemie DAB+ na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego.
