Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę zwiedzą piękne Ostromecko i inscenizację bitwy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W sobotę 18 sierpnia Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza turystów do udziału w wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Celem będzie podbydgoskie Ostromecko.

Spotkanie wyznaczono o godz. 8.15 na dworcu autobusowym w Toruniu przy ul. Dąbrowskiego, skąd o 8.30 odjedzie autobus do Kamieńca.

Trasa wycieczki liczącej ok. 10 km będzie przebiegała z Kamieńca przez Ostromecko do Strzyżawy. Dodatkowym atutem wycieczki będzie udział w rekonstrukcji historycznej „Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował”. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Ostromecko to duża miejscowość wzmiankowana już w 1222 roku (Ostromezk). W czasie wielkiej wojny krzyżacko - polskiej wieś poniosła szkody wykazane w Księdze Strat z 1414 roku. W następnych latach Ostromecko występowało jako majątek szlachecki należący kolejno do Ostromeckich, Dorpowskich, Mostowskich i Schoenbornów. Ostatnimi właścicielami majoratu ostromeckiego byli von Alvenslebenowie, którzy opuścili majątek pod koniec wojny w 1944 roku.

Około 1730 roku król August III nadał Ostromecku prawa miejskie, które nie zostało należycie wykorzystane. W 1921 roku majątek obejmował ponad 2.900 ha, czynna była gorzelnia parowa, młyn wodny i cegielnia. Wcześniej, bo w 1893 roku, została uruchomiona przez Ostromecko linia kolejowa: Fordon - Unisław - Chełmża.

Ostromecko posiada dwa wspaniałe obiekty: Pałac Stary, położony w zach. części parku krajobrazowego, wzniesiony około 1730 roku w stylu saskiego rokoko oraz Pałac Nowy został wzniesiony w 1849 roku według projektu słynnego K.F. Schinkla i rozbudowany w 1891 roku.

Oba pałace są otoczone prawie 35 ha zabytkowym parkiem krajobrazowym. W parku skupienie 64 drzew (lipy, dęby, kasztanowce, buki i wiązy) będące pomnikiem przyrody.

Kościół parafialny pw. świętych Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela, gotycki zbudowany w XV wieku. Kościół otoczony jest cmentarzem, na którym skupienie 5 drzew (lipy, żywotnik i kasztanowiec).

W parku pałacowym znajduje się częściowo zrujnowane mauzoleum - grobowiec rodziny von Alvensleben.

Poza tym znajdują się tu dawne zabudowania majątku, wytwórni wód mineralnych, budynek poczty dyliżansowej, dawny zajazd oraz cmentarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska