Zachodnia część powiatu rozpościera się na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły, ciągnącego się od Bydgoszczy do Nowego.
Najdłuższy w kraju
Mało kto wie, że przez Chełmno przebiega najdłuższy, znakowany w terenie, szlak turystyczny, tzw. czarny. - Jego długość wynosi 480 km, ciągnie się od Cierpic pod Toruniem do Tczewa i z powrotem drugą stroną Wisły do Zamku Bierzgłowskiego - mówi Robert Gonia, specjalista ds. turystyki w dyrekcji Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły w Świeciu.
Przez "chełmińską" część parku wiedzie także Zboczami Płutowskimi, szlak "żółty". Odwiedzający go turyści będą zachwyceni wyjątkowymi krajobrazami, a oznakowana trasa doprowadzi ich także do malowniczo położonego Starogrodu.
Rezerwaty "żółtego" szlaku
Leżące między Płutowem a Starogrodem Zbocza Płutowskie zajmują prawie 45 ha. Latem temperatura na stokach, przypominających barwne stepy łąkowe, przekracza nawet 60 stopni. To prawdziwy raj dla botaników. Można tu spotkać między innymi: miłka wiosennego, wężymord stepowy (obie rośliny pod ścisłą ochroną), sasankę łąkową i dzwonek syberyjski. Zamieszkują je ciepłolubne owady, na przykład błonówki. Dla odwiedzających zbocza turystów widok umykającej jaszczurki zwinki czy żyworódki jest rzadkością.
Ponadstuletnie graby i dęby porastają "Płutowo", ścisły rezerwat położony w gm. Kijewo Królewskie. Tworzy go las wielogatunkowy, liściasty o naturalnym charakterze. Rośnie tu rzadko spotykany na Pomorzu grab subkontynentalny.
Warto zboczyć nieco z trasy, aby pospacerować po rezerwacie "Ostrów Panieński" w gm. Chełmno, na którego żyznych, nadwiślańskich madach możemy spotkać rzadki w Polsce łęg wiązowo-jesionowy . Przyciąga uwagę także bogaty, dwuwarstwowy drzewostan wiązowo-jesionowo-dębowy. W runie możemy natknąć się na unikatowe rośliny: podkolan zielonawy, krwawnik wierzbolistny, czosnek wężowy i wyżpin jagodowy.
"Góra św. Wawrzyńca" jest najmniejszym rezerwatem (0,7 ha). Powstał w celu zachowania stanowiska roślinności stepowej z ostnicą włosowatą i pięciornikiem piaskowym.
Chełmińskie forty
Od Chełmna do Wielkich Łunaw prowadzą dwa szlaki turystyczne: "czerwony" i "niebieski". Na końcu tej trasy zbudowano 2-kilometrową ścieżkę dydaktyczną, w pobliżu której rośnie czosnek niedźwiedzi o wyjątkowym zapachu.
W powiecie jest ponad 400 stanowisk archeologicznych, w tym grodziska w Kałdusie (Góra św. Wawrzyńca), Podwiesku, Unisławiu, Nowych Dobrach i Wabczu. _- Chełmno to zapomniana twierdza - _uważa Robert Gonia. - Wokół miasta wybudowano przed I wojną światową osiem fortów i kilka schronów piechoty, okalających miasto w promieniu 8 km. Dziś mało kto o tym wie. Pozostałości dawnych fortyfikacji można spotkać w Klamrach, Rybieńcu, Stolnie, Małem Czystem, Watorowie i Starogrodzie.
W środku rezerwatu
Krzysztof Bąk
Chełmno - stolica powiatu chełmińskiego - jest nie tylko jednym z najlepiej zachowanych w kraju miast gotyckich. Należy także do grona nielicznych grodów położonych na terenie parku krajobrazowego.