MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W środku rezerwatu

Krzysztof Bąk
Chełmno - stolica powiatu chełmińskiego - jest nie tylko jednym z najlepiej zachowanych w kraju miast gotyckich. Należy także do grona nielicznych grodów położonych na terenie parku krajobrazowego.

     Zachodnia część powiatu rozpościera się na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły, ciągnącego się od Bydgoszczy do Nowego.
     Najdłuższy w kraju
     
Mało kto wie, że przez Chełmno przebiega najdłuższy, znakowany w terenie, szlak turystyczny, tzw. czarny. - Jego długość wynosi 480 km, ciągnie się od Cierpic pod Toruniem do Tczewa i z powrotem drugą stroną Wisły do Zamku Bierzgłowskiego - mówi Robert Gonia, specjalista ds. turystyki w dyrekcji Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły w Świeciu.
     Przez "chełmińską" część parku wiedzie także Zboczami Płutowskimi, szlak "żółty". Odwiedzający go turyści będą zachwyceni wyjątkowymi krajobrazami, a oznakowana trasa doprowadzi ich także do malowniczo położonego Starogrodu.
     Rezerwaty "żółtego" szlaku
     
Leżące między Płutowem a Starogrodem Zbocza Płutowskie zajmują prawie 45 ha. Latem temperatura na stokach, przypominających barwne stepy łąkowe, przekracza nawet 60 stopni. To prawdziwy raj dla botaników. Można tu spotkać między innymi: miłka wiosennego, wężymord stepowy (obie rośliny pod ścisłą ochroną), sasankę łąkową i dzwonek syberyjski. Zamieszkują je ciepłolubne owady, na przykład błonówki. Dla odwiedzających zbocza turystów widok umykającej jaszczurki zwinki czy żyworódki jest rzadkością.
     Ponadstuletnie graby i dęby porastają "Płutowo", ścisły rezerwat położony w gm. Kijewo Królewskie. Tworzy go las wielogatunkowy, liściasty o naturalnym charakterze. Rośnie tu rzadko spotykany na Pomorzu grab subkontynentalny.
     Warto zboczyć nieco z trasy, aby pospacerować po rezerwacie "Ostrów Panieński" w gm. Chełmno, na którego żyznych, nadwiślańskich madach możemy spotkać rzadki w Polsce łęg wiązowo-jesionowy . Przyciąga uwagę także bogaty, dwuwarstwowy drzewostan wiązowo-jesionowo-dębowy. W runie możemy natknąć się na unikatowe rośliny: podkolan zielonawy, krwawnik wierzbolistny, czosnek wężowy i wyżpin jagodowy.
     "Góra św. Wawrzyńca" jest najmniejszym rezerwatem (0,7 ha). Powstał w celu zachowania stanowiska roślinności stepowej z ostnicą włosowatą i pięciornikiem piaskowym.
     Chełmińskie forty
     
Od Chełmna do Wielkich Łunaw prowadzą dwa szlaki turystyczne: "czerwony" i "niebieski". Na końcu tej trasy zbudowano 2-kilometrową ścieżkę dydaktyczną, w pobliżu której rośnie czosnek niedźwiedzi o wyjątkowym zapachu.
     W powiecie jest ponad 400 stanowisk archeologicznych, w tym grodziska w Kałdusie (Góra św. Wawrzyńca), Podwiesku, Unisławiu, Nowych Dobrach i Wabczu. _- Chełmno to zapomniana twierdza - _uważa Robert Gonia. - Wokół miasta wybudowano przed I wojną światową osiem fortów i kilka schronów piechoty, okalających miasto w promieniu 8 km. Dziś mało kto o tym wie. Pozostałości dawnych fortyfikacji można spotkać w Klamrach, Rybieńcu, Stolnie, Małem Czystem, Watorowie i Starogrodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska