W przyszłym roku minie 100 lat od utworzenia Kujawskiego Klubu Bokserskiego Inowrocław. Z taką inicjatywą w 1921 r. wystąpił Wiktor Junosza-Dąbrowski, porucznik 4 Pułku Artylerii Polowej. To była wyjątkowa postać sportowa. Jako czynny zawodnik, prawnik i dziennikarz zbudował też podwaliny pod Polski Związek Bokserski, a także walnie przyczynił się do rozwoju boksu na Kujawach i Pomorzu.
Już w 1924 r., podczas pierwszych mistrzostw Polski, zawodnicy KKB zdobyli medale: złote - Józef Gotowała i Kazimierz Świtek, srebrny - Antoni Snopek, brązowy - Edwin Cywiński. Po II wojnie światowej na podium MP seniorów i juniorów stawali m.in: Jan Walczak, Henryk Laskowski, Bogdan Jakubowski, Bernard i Jerzy Mrozowscy, Tadeusz Góra i Dawid Jagodziński. Barwy naszego kraju reprezentował również Zenon Wojdylak, wychowanek znakomitego trenera Bernarda Mrozowskiego, później czołowy zawodnik Zawiszy Bydgoszcz. Przed laty w Inowrocławiu sekcje bokserskie istniały w trzech klubach sportowych.
Cieszy fakt, że wiedza o historii inowrocławskiego boksu zostanie przelana na papier. Alojzy Kmieć, prezes miejscowego klubu olimpijczyka, w ciągu kilku ostatnich lat zgromadził wiele pamiątek i zdjęć, które posłużą do wydania monografii. Trwa już opracowywanie zebranego materiału. Monografia ma zostać wydana w przyszłym roku.
