https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W świecie pałuckiej rzeźby

Tekst i fot. Maja Stankiewicz
Na wernisaż przybyła w piątek do muzeum w Nakle spora  grupa mieszkańców gminy. Niektórzy przyszli całymi  rodzinami (na zdjęciu). Obecny był też starosta nakielski  Andrzej Kinderman.
Na wernisaż przybyła w piątek do muzeum w Nakle spora grupa mieszkańców gminy. Niektórzy przyszli całymi rodzinami (na zdjęciu). Obecny był też starosta nakielski Andrzej Kinderman.
W Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle oglądać można od piątku rzeźby Zbyszko Piwońskiego i jego uczniów.

Nowa wystawa otwarta została na parterze muzeum w Nakle. Jest bardzo różnorodna. Oprócz rzeźb o tematyce sakralnej zobaczyć na niej można rzeźby i płaskorzeźby przedstawiające pracę na roli i codzienne czynności w gospodarstwie. Są też drewniane czerpaki, które bohater wystawy - Zbyszko Piwoński - prezentował w Biskupinie. Odwiedzający muzeum zapoznać się mogą także z bardzo specyficznym malarstwem Zbyszko Piwońskiego.

Tworzy na Pałukach

Autor mieszka w Żninie. Bardzo dobrze znany jest jednak mieszkańcem Szubina, bo w Szubińskim Domu Kultury od lat prowadzi kółko rzeźbiarskie dla młodzieży. Na wystawie - obok prac mistrza - znalazły się także rzeźby wykonane przez jego uczniów. Tylko jeden z nich był obecny w piątkowe popołudnie na wernisażu. Jego prace budziły uznanie. Mateusz Malesa uczy się rzeźbiarstwa w Szubinie, ale mieszka w podszubińskiej miejscowości Brzózki. Jest w maturalnej klasie Technikum Drzewnego. Po zdaniu egzaminu dojrzałości studiować chce w Poznaniu technologię drewna.

Wielu gości

Na wernisaż przyjechali do Nakła inni twórcy ludowi m.in. Barbara Jasińska ze Ślesina. Przedstawiając Zbyszko Piwońskiego dyrektor Muzeum w Nakle podkreślił, że jest pod dużym urokiem jego prac. Nie tylko on. Rzeźbiarz reprezentował sztukę Pałuk podczas wizyty artystów z powiatu nakielskiego w niemieckim powiecie Elbe-Elster.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska