Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkołach naszego regionu przybywa wakatów. Nauczycieli brakuje także w Toruniu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Praca nauczyciela nie należy do łatwych. Do tego zawodu młodzi garną się niezbyt chętnie
Praca nauczyciela nie należy do łatwych. Do tego zawodu młodzi garną się niezbyt chętnie Grzegorz Olkowski
Matematycy, angliści, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz eksperci od kształcenia zawodowego to dziś najbardziej poszukiwani na toruńskim rynku edukacyjnym nauczyciele. W szkołach w mieście brakuje ich niemal 70. W całym regionie natomiast nauczycielskich wakatów mamy ponad 550.

Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Problem z obsadzeniem nauczycielskich stanowisk w placówkach oświatowych nie jest nowy. Borykają się z nim od kilku lat samorządy w całym kraju. Niestety, braki kadrowe z czasem się pogłębiają. Rok temu na stronie Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy znajdowało się ponad 360 ofert pracy dla pedagogów, teraz jest ich ponad pół tysiąca. Dla przykładu - ponad stu nauczycieli brakuje w Bydgoszczy, niemal 70 w Toruniu i 15 w Grudziądzu.

Polecamy

Ruch kadrowy wciąż trwa

W kuratorium od 2017 roku działa baza wolnych miejsc pracy dla nauczycieli. To stale uaktualniany zbiór informacji o szkolnych wakatach w całym województwie. Pierwotnie powołano ją, by pomóc pedagogom, którzy tracili pracę z powodu wdrażania reformy systemu oświaty. I to właśnie oni mieli pierwszeństwo przy zatrudnianiu w kolejnych placówkach. Ta elektroniczna baza działać ma co najmniej do 2023 roku. Dziś system jest po prostu interaktywną tablicą ogłoszeń, gdzie dyrektorzy informują, kogo szukają, a ubiegający się o zatrudnienie aplikują tam, gdzie chcą. W ten sam sposób poszukiwani są też nauczyciele na zastępstwo. A kogo konkretnie brakuje w Toruniu? W kuratoryjnej bazie przewijają się głównie matematycy, angliści, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej (m.in. surdopedagodzy, olinofrenopedagodzy, tyflopedagodzy) i nauczyciele przedmiotów zawodowych. Są też historycy, fizycy, wuefiści i geografowie.

- Braki kadrowe dotyczą różnych przedmiotów, w szczególności specjalistów z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz nauczycieli kształcenia zawodowego - potwierdza Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. - Na wakujące stanowiska prowadzona jest aktualnie rekrutacja. Tradycyjnie do końca sierpnia trwa jeszcze ruch kadrowy w szkołach, zatem ostateczne dane poznamy w okolicy początku roku szkolnego.

Emeryci też potrzebni

Jak podaje miasto, w Toruniu brakuje obecnie dokładnie 66 nauczycieli. Zatrudnionych w tej branży mamy w mieście 3370 osób.

- Trzeba podkreślić, że obecna sytuacja nie różni się w znaczącym stopniu od lat ubiegłych - dodaje Małgorzata Litwin. - W przypadku ewentualnego braku obsady stanowiska nauczycielem „w wieku produkcyjnym” oczywiście brane będzie pod uwagę zatrudnienie pedagoga emerytowanego.

Polecamy

Skąd biorą się braki kadrowe w oświacie? Tu nie ma jednej prostej odpowiedzi. To przede wszystkim bardzo trudny zawód i nie każdy może go wykonywać. Ważnym czynnikiem na pewno są pieniądze, których w szkole - szczególnie na początku kariery - dużo zarobić się nie da. Poza tym w ostatnich latach wielu doświadczonych pedagogów odeszło z pracy. Przeciążeni, sfrustrowani postanowili szukać innej życiowej drogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W szkołach naszego regionu przybywa wakatów. Nauczycieli brakuje także w Toruniu - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska