Wśród projektów, które zgłoszono do realizacji znalazły się: nowe oblicze Lasku Miejskiego, rozbudowa ulicy Kościelnej w Brodnicy o dodatkowy pas ruchu z zatoką autobusową od przepompowni ścieków do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza, utwardzenie nawierzchni wraz z utworzeniem miejsc postojowych drogi łączącej ulicę Korczaka z ulicą Kochanowskiego, zagospodarowanie działki nr 2206 nad jez. Niskie Brodno, infrastruktura do wodowania i cumowania środków pływających.
Do budżetu obywatelskiego zgłoszono jeden projekt - utworzenie trasy biegowej na terenie Lasku Miejskiego.Ten ostatni projekt zakłada wytyczenie dwóch odcinków trasy biegowej 700 m i 1300 m, uporządkowanie alejek, ustawienie tablic informacyjnych (koszt - 29 tys. 700 zł) - został przyjęty przez komisję weryfikacyjną.
Co zakładają pozostałe pomysły?
Sprawdziliśmy. Nowe oblicze Lasku Miejskiego - projekt zakłada rewitalizację 3 ha Lasku Miejskiego (uporządkowanie terenu, nowe nasadzenia, nowa nawierzchnia alejek, mała architektura typu kosze, ławki, latarnie, trawiasta polana, stoły piknikowe, leżaki, wiata wypoczynkowa, stół do tenisa stołowego). Koszt - 560 tys. złotych.
Druga propozycja, to rozbudowa ulicy Kościelnej w Brodnicy o dodatkowy pas ruchu z zatoką autobusową od przepompowni ścieków do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza. Tutaj koszt wyniósłby ok. 342 tys. złotych.
Na utwardzenie nawierzchni wraz z utworzeniem miejsc postojowych drogi łączącej ulicę Korczaka z ulicą Kochanowskiego pomiędzy Zespołem Szkół Specjalnych, a Zespołem Szkół Nr 1 w Brodnicy trzeba by było wydać 320 tys. złotych. Projekty te przeszły pozytywnie etap weryfikacji.
Z kolei wykonanie drogi dojazdowej do brzegu jeziora Niskie Brodno wraz z chodnikiem, budowa pomostu z możliwością cumowania jednostek pływających oraz slipu do wodowania łodzi - zostało odrzucone. Powód? - Projekt nie spełnia kryterium prawa własności, część drogi dojazdowej oraz teren jeziora nie są własnością Gminy Miasta Brodnicy, występują przeszkody techniczne w realizacji zadania związane z istniejącą przepompownią ścieków oraz dużym pochyleniem terenu - czytamy w uzasadnieniu.
Co dalej?
Zgodnie z harmonogramem od 1 do 15 maja zaplanowano zapoznanie mieszkańców z przyjętymi projektami. Od 16 do 31 maja - głosowanie (o szczegółach będziemy informować). Z kolei od 1 do 10 czerwca zaplanowano liczenie głosów, a do 20 czerwca - ogłoszenie wyników.
Na realizację zadań z BO zabezpieczono w budżecie 600 tys. złotych (5 proc. tej kwoty na realizację młodzieżowego budżetu obywatelskiego).
PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.
