Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu kierowcy poszukiwani

online
Sławomir Kowalski
Spawacz, brukarz, księgowy, szef kuchni - oni też mają większe szanse na posadę

„Barometr zawodów 2017” pokazuje, przedstawicieli jakich profesji brakuje w powiatach najbardziej. W Toruniu takich zawodów jest aż 53. Listę zaczynają agenci ubezpieczeniowi, a kończą technolodzy robót wykończeniowych w budownictwie.
„Zatrudnimy kierowców C plus E w transporcie międzynarodowym. Zapewniamy wysokie wynagrodzenie, stabilne zatrudnienie, pakiet medyczny i nowoczesny tabor. Zapraszamy także młodych bez doświadczenia” - ogłasza się firma transportowa z Rogówka.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Jest jedną z setek w kraju, które bardzo potrzebują teraz pracowników.

- Rozwijamy się, kupujemy nowe wozy, mamy dużo zleceń. Dlatego poszukujemy kierowców do pracy. Ponieważ na rynku panuje duża konkurencja, a i sporo fachowców wyjechało, szkolimy młodych - tłumaczy nam pracownik firmy.

Adam Horbulewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu, szacuje, że toruńskie i podtoruńskie firmy kierowcom ciężarówek płacą 5-6 tys. zł. Zdecydowanie mniej zarabiają kierowcy autobusów. Problemy od dawna ma choćby MZK. Pośredniak opłaca mu szkolenia kandydatów do poziomu 6 tys. zł za osobę.

- Kierowcy to niejedyny zawód, którego przedstawiciele są dziś bardzo poszukiwani. W Toruniu wśród silnie deficytowych jest cała grupa profesji medycznych: od lekarza, przez pielęgniarki i położne po opiekunki osób starszych - podkreśla dyrektor Horbulewicz. - To osoby, które nie rejestrują się jako bezrobotne. Często, jeśli tylko znają podstawy języka, wyjeżdżają pracować za granicą.

„Barometr zawodów 2017” dla Torunia określa aż 53 profesje jako deficytowe. Są w tej grupie jeszcze m.in. brukarze, cieśle, posadzkarze, nauczyciele języków obcych, samodzielni księgowi, spawacze, nauczyciele przedmiotów zawodowych, murarze, szefowie kuchni.

W grupie zawodów nadwyżkowych (28 profesji) są w Toruniu m.in.: pedagodzy, socjolodzy, biolodzy, ekonomiści, dziennikarze, fotografowie, prawnicy, sekretarki i pracownicy administracji oraz plastycy.

„Barometr zawodów” jest badaniem jakościowym. Powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce.

Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie trzeciego i czwartego kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach.

Wideo: Ukraińscy pracownicy receptą polskiego rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska