Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu pomogą początkującym w biznesie

MO
W toruńskiej skarbówce dwie asystentki doradzają osobom zakładającym działalność gospodarczą. Na wsparcie można liczyć przez osiemnaście miesięcy od momentu założenia własnej firmy.

Asystent podatnika pojawił się od września w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w ramach pilotażu. To nowość, która w przyszłym roku stać ma się już normą w całej Polsce.

Pomoc na starcie

Na czym polega? - Każdy zakładający dopiero działalność gospodarczą ma prawo do takiej pomocy - informuje Joanna Lipińska, rzecznik Pierwszego Urzędu Skarbowego. - Asystent ma pomóc poruszać się w gąszczu przepisów i druków.

Asystent poinformuje również o terminach podatkowych, podpowie, którą deklarację podatkową wypełnić. - Przypomni, jakie podatnik ma przywileje, doradzi w sprawach podatku akcyzowego oraz rozliczeń z ZUS-em - dodaje rzecznik Lipińska.
W przypadku Torunia nie tyle mówić trzeba o asystentach, co o asystentkach. Pierwszym przedsiębiorcom (już zgłosiło się siedmiu) pomagają bowiem dwie przemiłe panie.

Joanna Benzhour, blondynka z anielską cierpliwością, pracuje w urzędzie skarbowym od 1993 roku. To osoba uśmiechnięta, energiczna, lubiąca pracę z ludźmi. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na sali obsługi bieżącej.

Angelika Nowacka, brunetka z poczuciem humoru, z urzędem skarbowym związana jest od 2007. Ma duże doświadczenie w obsłudze bezpośredniej podatnika w zakresie PIT i VAT. Jest otwarta na nowe wyzwania oraz ceni profesjonalizm. - Obie panie do roli asystentek podatnika wybrane zostały nieprzypadkowo - podkreśla Justyna Lipińska.

Przez 18 miesięcy

Aby asystentka pomogła, działalność gospodarczą trzeba prowadzić nie dłużej niż od 18 miesięcy. Jeśli właśnie ją zakładamy, przez taki sam okres możemy korzystać ze wsparcia.

Wystarczy złożyć wniosek do naczelnika Urzędu Skarbowego i poczekać, aż imiennie przydzieli nam asystenta. Potem już z rad i podpowiedzi korzystać możemy na bieżąco.

Kontaktować się z asystentem można drogą mailową lub też telefoniczną (dostanie się numer telefonu stacjonarnego i komórkowego). Oczywiście, porady zasięgane mogą być też osobiście. Panie asystentki czekają na parterze urzędu. - Asystent podatnika nie wyręcza obsługiwanych klientów, lecz pomaga im w zdobyciu kompetencji niezbędnych do samodzielnego wypełniania obowiązków podatkowych. Tak, aby później radzili już sobie samodzielnie - podkreśla rzecznik Lipińska.

Wkrótce w całym kraju

Warto dodać, że asystenci to również element większej całości, bowiem 1 września administracja podatkowa uruchomiła Centra Obsługi. Jest ich w kraju 50. Można w nich załatwiać rozmaite sprawy, z którymi dotąd udać się trzeba było do "swojego" urzędu skarbowego. Oprócz tych podatkowych, także niektóre z obszaru ZUS czy akcyzy.

Co natomiast mają robić podatnicy rozliczający się w Drugim Urzędzie Skarbowym? Nie zazdrościć tym z Jedynki, tylko także próbować. Dwójka też ma już swoich asystentów. Niejako dodatkowo, w ramach równoległego działania do pilotażu w Jedynce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska