Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tucholi nie wymieniają już chętnie pieców centralnego ogrzewania. Gdy opał jest drogi, smog nie jest taki groźny?

Anna Klaman
Anna Klaman
Zdjęcie ilustracyjne. W wielu domach są stare piece centralnego ogrzewania
Zdjęcie ilustracyjne. W wielu domach są stare piece centralnego ogrzewania Fot. Mariusz Kapala
Coraz mniej osób w Tucholi decyduje się na wymianę pieca centralnego ogrzewania. O tym, że taki jest trend, świadczy to, że gminny program wymiany kopciuchów nie cieszy się takim zainteresowaniem, jak jeszcze rok temu.

Można ubiegać się o dofinansowanie z dwóch programów: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - od lipca jest to już "Czyste powietrze plus" oraz z gminnego. W ramach ogólnopolskiego programu środki są przyznawane nie tylko na wymianę pieców centralnego ogrzewania, ale i na termomodernizację budynku czy wymianę okien.

- Nasz program jest typowo opracowany w celi likwidacji tzw. kopciuchów, a program "Czyste Powietrze" zakłada także remont stolarki okiennej, termomodernizację, docieplenie budynku i założenie instalacji fotowoltaicznej - mówi Aleksandra Spychalska, Jastak, kierowniczka wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Tucholi.

Z gminy Tuchola można dostać 2,5 tys. zł dofinansowania do jednego pieca - nie ma żadnych warunków finansowych, jedynym jest zamiana starego pieca na ekologiczne źródło ciepła. Ubiegać się mogą właściciele budynków czy mieszkań w kamienicy.
- Ale coraz mniej osób przymierza się do takiej inwestycji. - Z racji tego, co się dzieje w świecie, na rynku energetycznym, chętnych jest mniej - mówi Spychalska-Jastak. - Ma to odzwierciedlenie w naszych wnioskach. W zeszłym roku było ich zatrzęsienie, musieliśmy dokładać środki z budżetu. W tym roku tak nie jest.
Wpłynęło ok. 19 wniosków, co jest mniej więcej połową zaplanowanej puli na ochronę środowiska. - Dotąd stosowaliśmy zasadę, że na wymianę pieców przeznaczamy 70 proc. jego środków, a resztę na wymianę azbestu - informuje kierowniczka.

Gdy mowa o "Czystym powietrzu", przez punkt konsultacyjny dostarczono ok. 20 wniosków. Ale zainteresowani mogą składać dokumenty również w Wojewódzkim Funduszu Gospodarki Wodnej w Toruniu, więc nie wiadomo, ile łącznie jest wniosków. I - przypomnijmy - mogą one dotyczyć także innych działań związanych z ochroną środowiska - nie tylko wymiany pieców.
Już wiadomo, że punkt konsultacyjny w gminie będzie kontynuowany i wcześniejsza roczna umowa zostanie przedłużona. Można tam uzyskać informacje o programie "Czyste powietrze plus", jego kryteriach, ale i pomoc w wypełnieniu wniosku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska