To dane z wakacyjnych miesięcy, ale w weekendy na autostradzie zwanej Amber One ruch wracał do poziomów sprzed kilku ostatnich lat.
W lipcu z autostrady skorzystało dokładnie 2 miliony 117 tysięcy 265 pojazdów, z czego najwięcej w sobotę 25 lipca, kiedy przez wszystkie bramki przejechało ich ponad 80 550. W sierpniu było to 2 mln 252 131 pojazdów, a największe natężenie przypadło na sobotę 1 sierpnia i wyniosło 86 600.
Jazda z aplikacją
Sporym zainteresowaniem cieszył się automatyczny system poboru opłat AmberGO, czyli ten, który nie wymaga pobierania biletu na wjeździe i dokonywania opłaty przy wyjeździe.
Kierowcy lekceważą rowerzystów. "Te niebezpieczne zdarzenia powinny być eliminowane"
- Na początku wakacji w tym systemie było zarejestrowanych 244 tysiące pojazdów, zaś pod koniec wakacji już ponad 345 tysięcy 500. W wakacje około 18 procent wszystkich transakcji dokonywanych było z wykorzystaniem systemu AmberGO, a to przełożyło się na płynność ruchu na bramkach - stwierdza Anna Kordecka, rzecznik i marketing manager firmy Gdańsk Transport Company, która jest operatorem autostrady.
W wakacyjne weekendy szlabany na bramkach zjazdowych w Rusocinie (pod Gdańskiem) i Nowej Wsi (pod Toruniem) podnoszono dla rozładowania ruchu łącznie 39 razy, a to o 23 razy mniej niż w roku 2019.
Im więcej, tym lepiej
Efektywność systemu AmberGO zależy wyłącznie od liczby aktywnych użytkowników systemu. Zależność jest prosta - im więcej użytkowników tym sprawniejszy ruch na bramkach.
- Większa liczba aktywnych użytkowników umożliwi nam także stałe otwarcie i oznakowanie, także poziome, bramek dedykowanych tylko dla AmberGO – zachęca Anna Kordecka. - Będzie to możliwe, gdy co trzeci pojazd oczekujący na wjazd dokona opłaty z wykorzystaniem systemu AmberGO.
Przy dużym natężeniu ruchu bramki muszą być przełączane na tryb mieszany, by zwiększyć przepustowość. Przy obecnych 20 procentach użytkowników AmberGO zachowanie bramek dedykowanych tylko im wydłuża ogólny zator, w którym stoją także kierowcy korzystający z AmberGO.
System AmberGO można aktywować w smartfonie poprzez dwie aplikacje płatnicze Autopay i SkyCash. Usługa Autopay dostępna jest w 4 bankach oraz w aplikacji Yanosik.
- W kolejnych miesiącach będziemy pracować nad dalszym poszerzaniem możliwości dołączenia do systemu AmberGO, zarówno poprzez kolejne aplikacje umożliwiające płatności automatyczne jak i karty flotowe – zapewnia rzeczniczka autostrady.
Statystyka
W lipcu i sierpniu na Amber One doszło do 18 wypadków, w których rannych zostały 64 osoby, a 1 poniosła śmierć. Odnotowano też 167 kolizji.
Najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych były: niedostosowanie prędkości do umiejętności kierowców i warunków na drodze, niewłaściwe wyprzedzanie i nieuwaga kierowców.
W ramach akcji „Bezpieczne wakacje – korytarz życia” funkcjonariusze z KWP Gdańsk oraz komend powiatowych w Grudziądzu i Świeciu przeprowadzili na autostradzie blisko 900 kontroli technicznych pojazdów i prędkości. Wystawili 148 mandatów.
Najczęstszymi wykroczeniami było przekraczanie dozwolonej prędkości (maksymalna to 140 km na godz.), niezapięte pasy, brak uprawnień do kierowania pojazdem oraz korzystanie z telefonu podczas jazdy.
