Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wielgiem seniorzy już z bransoletkami życia

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Podczas wykonywania połączenia testowego
Podczas wykonywania połączenia testowego Małgorzata Chojnicka
Gmina Wielgie jest jedną z 78 gmin województwa kujawsko-pomorskiego, która przystąpiła do programu teleopieki dla niesamodzielnych mieszkańców. Dziesięć osób otrzymało bransoletki życia. Ich uroczyste wręczenie odbyło się z udziałem przedstawicieli władz samorządowych szczebla wojewódzkiego i gminnego.

Gmina Wielgie jest jedną z 78 gmin województwa kujawsko-pomorskiego, która przystąpiła do programu teleopieki dla niesamodzielnych mieszkańców. Dziesięć osób otrzymało bransoletki życia. Ich uroczyste wręczenie odbyło się z udziałem przedstawicieli władz samorządowych szczebla wojewódzkiego i gminnego.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielgiem przeprowadził nabór do programu „Teleopieki dla niesamodzielnych mieszkańców województwa kujawsko – pomorskiego”. Został on przygotowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu i obejmie trzy tysiące niesamodzielnych osób starszych. W systemie, którego sercem jest centrum operacyjne działające w kompleksie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, jest już pół tysiąca seniorów. Wśród nich znalazło się dziesięciu mieszkańców gminy Wielgie.
Bransoletka życia to urządzenie alarmowo – monitorujące, służące do wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ma przycisk SOS, który umożliwia połączenie z ratownikiem medycznym, dyżurującym w telecentrum. Mierzy tętno i wysyła wartość pomiaru do telecentrum, ma czujnik upadku, nadajnik GPS oraz kartę SIM z indywidualnym numerem telefonu. To wszystko umożliwia szybkie sprowadzenie pomocy.

Uroczyste przekazanie bransoletek życia odbyło się z udziałem przedstawicieli władz samorządowych szczebla wojewódzkiego i gminnego oraz Działu Inicjatyw Senioralnych w Regionalnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Toruniu. Podczas tego spotkania udało się też rozwiać pewne wątpliwości związane z funkcjonowaniem opasek i wykonać połączenie testowe.
- Przystąpienie do tego programu wymagało z naszej strony dużego zaangażowania i pracy – mówi Edyta Wiśniewska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielgiem. – To nowatorskie przedsięwzięcie, do którego trzeba było przekonać osoby niesamodzielne, które wymagają opieki. Dzięki tym urządzeniom wszyscy będziemy spokojniejsi o ich zdrowie. Cieszę się, że nasza gmina jest otwarta na nowe rozwiązania, które służą potrzebującym mieszkańcom.

Koszt projektu dla gminy Wielgie wynosi prawie 19,5 tys. zł, z czego 10,5 tys. to jej wkład własny.
Adresatami tej zyskującej sobie coraz większą popularność formy wsparcia są osoby niesamodzielne, potrzebujące pomocy w codziennym funkcjonowaniu, przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy. Pierwszeństwo zarezerwowano dla osób o niskich dochodach. Projekt, z budżetem w wysokości 19 mln złotych, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska