Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wąbrzeźno. Procent podatku możemy przekazać stowarzyszeniu pomagającemu niepełnosprawnym

Aleksandra Pasis
Przemysław Marciniszyn rzeźbi w pracowni stolarskiej
Przemysław Marciniszyn rzeźbi w pracowni stolarskiej Fot. Przemek Decker
- W domu, nie miałbym szansy na rozwijanie swojego talentu - mówi Przemysław Marciniszyn. - Marzę o tym, żeby rzeźbienie stało się moim sposobem na życie...

Przemek od kilku lat uczęszcza na zajęcia w wąbrzeskich Warsztatach Terapii Zajęciowej. Zaczynał w grupie "dziennikarskiej".

- Redagowałem gazetkę - mówi mieszkaniec Książek. - Nie trwało to długo i przeszedłem do pracowni stolarskiej.

Jego rzeźby to prawdziwe arcydzieła. Na swoim "koncie" ma bardzo wiele prac. - Na początku było ciężko - podkreśla niepełnosprawny. - Musiałem nauczyć się odpowiednio trzymać narzędzia. Teraz nie mam już z niczym problemu.

Skąd czerpie pomysły?

- Głównie z internetu - podkreśla młody rzeźbiarz. - Także nasz instruktor podsuwa nam projekty. Na brak weny nie narzekam.

Pracownia stolarska to tylko jedna z kilku jakie funkcjonują w WTZ. Młodzież i starsze osoby, które tutaj trafiają, mogą rozwijać swoje zainteresowania m.in.: wokalne, plastyczne, kulinarne, hafciarskie czy krawieckie.

- Choć jestem tu od kilku dni, czuję się świetnie - mówi Marcin Gładych, podopieczny pracowni plastycznej. - Na razie zajmuję się rękodziełem, ale chciałbym malować. Myślę, że wszystko przede mną.

Autorem kilkudziesięciu obrazów jest Krzysztof Porębski. - Lubię malować - podkreśla uczestnik WTZ. - Spełniam się w tym. Najchętniej na płótno przelewam motywy bajkowe i krajobrazy. Zwykle na jedną pracę poświęcam około trzech, czterech tygodni.

Ćwiczą ciało i umysł

Warsztaty Terapii Zajęciowej działają przy Wąbrzeskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Istnieją od 10 lat i skupiają 50 niepełnosprawnych z całego powiatu. - Nasze motto brzmi: "Ćwiczyć ciało, umysł i serce" - podkreśla Marta Kowaliszyn, szefowa Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski, które prowadzi WTZ. - Staramy się, aby nasi podopieczni mieli jak najlepszą opiekę i mogli robić, to co sprawia im przyjemność.

Kadra postawiła również na rehabilitację, która odgrywa znaczącą rolę w codziennym funkcjonowaniu uczestników WTZ. - Z młodzieżą pracuje rehabilant i masażysta - dodaje Marta Kowaliszyn. - Ponadto prowadzimy hipo i dogoterapię.

Jak w każdej instytucji, tak i w tej, potrzeby są bardzo duże. Każdy z nas może wspomóc tę i inne organizacje pożytku publicznego. Można przekazać im 1 procent swojego podatku. Wystarczy w odpowiedniej rubryce druku PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji. W przypadku Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski jest to nr 0000043591.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska