https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozwijają gospodarkę na kujawsko-pomorskiej wsi. Takie biznesy powstaną w tym roku

Agnieszka Romanowicz
Migawka z uroczystości podpisania umów PROW w urzędzie marszałkowskim w Toruniu.
Migawka z uroczystości podpisania umów PROW w urzędzie marszałkowskim w Toruniu. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Lokalne grupy działania pośredniczą w budowaniu lokalnej gospodarki. W ciągu siedmiu lat na na rozpoczęcie i rozwinięcie działalności na kujawsko-pomorskiej wsi rozdysponowały 116 mln zł.

Spis treści

Wartość tegorocznego wsparcia na rozpoczęcie i rozwinięcie działalności gospodarczej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Kujawsko-Pomorskiem wynosi 2 miliony złotych.

LGD znają lokalne potrzeby

- Dystrybucję tych funduszy administracja regionu scedowała na lokalne grupy działania (LGD), czyli podmioty, które najlepiej znają wiejską rzeczywistość i potrzeby lokalnych społeczności – podkreśla Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

LGD to partnerstwa tworzone przez mieszkańców. W naszym regionie jest ich 28. - Kujawsko-Pomorskie jest jedynym polskim regionem, w którym LGD działają nie tylko na terenach wiejskich, ale też w miastach. Dysponują środkami PROW oraz naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze, przeznaczonymi także na rozwój dróg, zachowanie dziedzictwa i promocję lokalnych produktów, a także przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony środowiska i rozwoju turystyki – wylicza Beata Krzemińska.

Mobilna medycyna estetyczna

Ostatnie rozdanie funduszy z PROW pokazało, że mieszkańcy kujawsko-pomorskiej wsi mają ciekawe pomysły na rozpoczęcie i rozwinięcie biznesu.

Np. pensjonat z obszaru LGD Bory Tucholskie rozszerzy ofertę o stację ładowania samochodów elektrycznych i nowe urządzenia w gabinecie medycyny estetycznej.

W powiatach chełmińskim, wąbrzeskim i włocławskim, gdzie działają LGD "Vistula-Terra Culmensis", LGD „Ziemia Wąbrzeska” i LGD "Dorzecza Zgłowiączki" też rozwija się przemysł piękności. Zabiegi pielęgnujące twarz i ciało będą tam wykonywać nowo powstałe firmy mobilne.

Mobilna usługa, ale sprzątania, przybędzie na terenie Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk". W ofercie są nie tylko porządki domowe, ale też sprzątanie wielkopowierzchniowe, pranie dywanów i tapicerek, mycie okien i witryn, kompleksowe czyszczenie wnętrz samochodów.

W powiecie lipnowskim inwestują w turystykę - na obszarze LGD Gmin Dobrzyńskich Region Południe przybędą dwie całoroczne przyczepy kempingowe. Powiat inowrocławski, gdzie działa LGD "Czarnoziem na Soli", wzbogaci się o stolarza specjalizującego się w stylu industrialnym i loftowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

W sumie wsparciem (pojedyncze wyniosło od 50 do 173 tys. zł) objęto 27 pomysłów. - Pieniądze trafią do przedsiębiorców z powiatów: aleksandrowskiego, chełmińskiego, grudziądzkiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego i włocławskiego – wylicza Beata Krzemińska.

Biznes na wsi wymaga wsparcia

W ostatnich siedmiu latach na dotowanie przedsiębiorczości na kujawsko-pomorskiej wsi przeznaczono 116 mln zł.

- Biznes na wsi wciąż wymaga wsparcia, dlatego instrument, dzięki któremu możliwe są bezpośrednie dotacje do tego typu działalności, jest właściwym rozwiązaniem – uważa marszałek Piotr Całbecki. - Z radością obserwujemy, jak beneficjenci śmiało sięgają po środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, potrafią z nich korzystać i dobrze wydatkować. To dzięki ich zaangażowaniu udaje się realizować projekty, które rozwijają kujawsko-pomorską gospodarkę.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska